Baykal: Enerji krizi Yüce Divan'lık...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden daha yüksek fiyatla doğalgaz aldığının ortaya çıkmasına sert tepki gösterirken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i istifaya davet etti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden daha yüksek fiyatla doğalgaz aldığının ortaya çıkmasına sert tepki gösterirken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i istifaya davet etti.
Keyfi kararla Hazine'nin zarara uğratıldığını söyleyen Baykal, Erdoğan ve Güler'in istifaları halinde günü geldiğinde Yüce Divan'da yargılanacağını öne sürdü. CHP lideri Deniz Baykal'ın konuya ilişkin görüşleri şöyle:
BU BİR SKANDALDIR: Başbakanın da, bakanın da en yüksek siyasi sorumluluğu altında bu iş olmuştur. Bu bir skandaldır. Tablonun sorumlusu Başbakan ve Enerji Bakanı'dır. Bunun hesabını vermek durumundadırlar.
GAZ PAHALI: Fiyattan tut, 260 dolara çıkmış olduğunun yeni öğrenilmesinden tut da, enerji politikasının özü temeline kadar pek çok yönü ele alınması gereken bir konu. Bakan tersini söylediği halde Türkiye çok pahalı doğalgaz alıyor. Bakan, 'En ucuz doğalgazı alıyoruz' diyordu.
HEPSİ AÇMAZDA: EPDK kendisini çok ciddi sorgulamalı. Son açıklamalar Türkiye'de bakanı, Türkiyenin enerji politikasını, EPDK'yı açmaza almıştır.
HAZİNE ZARARI: Türkiye 272 dolara gaz alacak. EPDK, 'Hazine zararına yol açmamamak şartıyla bu formülü uygulayabilirsiniz' diyor. Biz 'bu Hazine zararına yol açıyor' diyoruz. 'Valla onu ben bilmiyorum' diyor. Biz de bunun üzerine 'Sizden başka bilecek kimse yok Türkiye'de. Sen bileceksin' diyoruz. EPDK'nın bilmemesi mümkün değil. Bu fiyat nedeniyle büyük bir Hazine zararı ortaya çıkmıştır.
KEYFİ FORMÜL DEGİŞİKLİĞİ: Bu formül değişikliği keyfi karar ile alınmıştır. Kararı alan bugünkü hükümettir, Enerji Bakanı ve Başbakan'dır. Putin ile ikili görüşmelerin uzantısı olarak bu karar alınmıştır. Bu kararın alınması anlaşmanın gereği değildir. Uluslararası tahkime gidilmiştir. Tahkimden bu toplantılardan sonra vazgeçildi. Başbaşa buluştun, sonra ne oldu? Türkiye tahkim hakkından vazgeçti. Sen 'hukukun gereği olmasın, ben şu tavizleri veriyorum' dedin.
VEREN TÜRKİYE ALAN RUSYA İLE İTALYA: Bunun bir sorumlusu yok mu? Başbakan'ın vermesi gereken bir hesap yok mu? Yani, Türkiye Putin ile arkadaşlığa böyle bir bedel ödeyecek. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile arkadaşlıkla Avea satışında 1 milyar dolarlık bir zararla ödeyecek. Bu ne güzel siyaset?