Baykal: Erdoğan sıkışınca küfrediyor

CHP lideri Deniz Baykal, önceki gün Rize'nin Hemşin ilçesinde yaptığı konuşmada, "CHP zihniyeti ancak çöp üretir" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a sert yanıt verdi.
Haber: TEKİN ATAY / Arşivi
BAHADIR ÖKTEM / Arşivi

TRABZON/ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, önceki gün Rize'nin Hemşin ilçesinde yaptığı konuşmada, "CHP zihniyeti ancak çöp üretir" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a sert yanıt verdi. Baykal, Başbakan'a "Yanlış yaptığı zaman kendini kontrol edemiyor, sağa-sola küfrediyor. İlk kez olmuyor bu, durup durup başı sıkıştı mı CHP'ye küfrediyor" dedi. 'Uluslararası Trabzon Kültür ve Sanat Festivali'nin açılışı için kente gelen CHP lideri Baykal, İsrailli Ofer ailesinin önümüzdeki günlerde siyasetin ana konusu haline geleceğini savundu. CHP lideri, Kuşadası Limanı'nda Ofer ailesine yönetmelik gereği satış yapıldığını ve bu yönetmeliğin hukuka aykırı olduğu için iptal edildiğini vurguladı. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yönetmelik iptal edilince dediler ki, 'İptal edilirse kanun çıkarırız.' Bu elimizde, teypte, kayıtta. Ve nitekim bu laftan kısa süre sonra kanun çıkarıldı. Biz o kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdük. Şimdi o kanuna dayanarak Ofer, Galataport ihalesini almaya çalışıyor. Peki bunlar nasıl oluyor? Kişisel ticari başarısıyla mı? Kendisine bu imkânı sağlayan muhatap var mı? 'Yönetmelik olmazsa kanun çıkarırız' deme kudretini gösteren bu kişi nasıl düzeyde. Başbakan, 'yeşil kart hortumculuğu var, ezeceğim' diyor. Sen önce sağına soluna bak. Adamlarla Başbakanlık'ta buluştun, nerede bunun tutanağı? Senin onayın olmadan bu kadar tezgâh döndürülebilir mi? Senin bilgin olmadan bunlar oluyorsa sana yazık. Türkiye'ye yazık." Bu arada, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, özelleştirme ihaleleri ile ilgili Başbakan'a şu soruları yöneltti:

  • Davos'ta Sami Ofer, Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştü mü, görüşmedi mi? Görüştüyse ne söz verilmiştir?
  • Cumhuriyet tarihinde özel bir firma Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanlığı ile gizli yazışma yapmış mıdır? Yapılmışsa firma Maliye Bakanlığı'ndan ne talep etmiştir? Maliye Bakanlığı, gizli yazışmaları ne yapmıştır? Anadol, Meclis açılınca özelleştirme uygulamalarının üzerine gideceklerini söyledi.
    Unakıtan, 'ekonomik kahramanlar' peşinde
    Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin birçok kahraman yetiştirdiğine vurgu yaparken, "Bundan sonra ekonomik kahramanlara ihtiyaç var"dedi. 'Vergi Şampiyonları' ödül töreninde konuşan Unakıtan, büyük mükellefler için bankalarda olduğu gibi Gelir İdaresi'nde ayrı servis kurularak hizmet verileceğini söyledi.
    Maliye Bakanı Unakıtan, "Tabii 24 saat onları gözlemeye devam edeceğiz. Ona da hazır olsunlar" dedi. Törende, Maliye'nin ilk on-line vergi ödeme sistemi uygulaması için Vakıfbank Kavaklıdere Şubesi'ne görüntülü canlı bağlantı kuruldu. Bankanın bu gösteri için boşaltıldığı şubede mükellef parasını birkaç dakika içinde yatırdı. Mükellefi kısa zaman için de olsa banka şubesine gitmek zorunda bırakan sistemi Başbakan Erdoğan da beğenmedi. Erdoğan, bunu "Bankaya gelmeden vergi ödenebilir. Aslolan bunu ekrana getirmek" sözleriyle dile getirdi.