Baykal, Erdoğan'a meydan okudu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yimpaş haberleri nedeniyle medya patronlarına yüklenen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın telaşlanmakta haklı olduğunu belirterek, "Medyayı tehdit etme, senin muhatabın patronlar değil siyasetçiler ve gazetecilerdir.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yimpaş haberleri nedeniyle medya patronlarına yüklenen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın telaşlanmakta haklı olduğunu belirterek, "Medyayı tehdit etme, senin muhatabın patronlar değil siyasetçiler ve gazetecilerdir. Patronları bırak karşıma çık" dedi. Baykal, dün Meclis kulisinde Erdoğan'nın Yimpaş ile ilgili açıklamalarını şu sözlerle değerlendirdi.
HÜKÜMET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI: Yimpaş konusunda hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirmediği çok açıktır. Dünya çapında bir büyük yolsuzluk olayıdır. Maalesef bu yolsuzluk olayı bazı değerler istismar edilerek yapılmıştır. Gelen paraların banka davranışları, transfer belgeleri, dekontları ve paranın Türkiye'deki seyrüseferi aydınlığa kavuşturulmamıştır. Başbakan belge istiyor.
O belge Türkiye'de ve Almanya'da onyıllarca yıl biriktirdikleri tasarrufu, bir kolektif resmi himaye altında gerçekleşen dolandırıcılık tezgâhıyla elinden alınmış onbinlerce mağdur insandır. Daha ne belgesi arıyor?
NİÇİN TAKİP EDİLMİYOR?: Başbakan'ın sorumluluğu bu konuyu aydınlatmak için her iktidarın yapmak zorunda olduğu çalışmayı yapmamış olmak. Almanya'da, İsviçre'de yapılıyor, Türkiye'de hiçbir şey yapılmıyor. Yasal düzenlemeler, önlemler belli. Suçu olmayan bir rektörü havaalanında tutuklama gücünü, iki ay iddianame hazırlamadan konuyu inceliyoruz diye cezaevinde tutma gücünü gösteren iktidar binlerce insanın helal kazancını kapıp kaçanlara karşı niçin aciz kalıyor? Herkesin aklındaki soru şudur: Niçin takip edilmiyor? Acaba bir ihmal midir yoksa çeşitli bağlantılar dolayısıyla olayı örtbas etme ihtiyacı mıdır? Başbakan'ın telaşı bu gerçeklerden kaynaklanıyor.
BAĞLANTILAR VAR: Ayrıca bu paranın, bugün AKP'de sorumluluk üstlenmiş pek çok siyasetçiyi kapsayan bir şebekenin içinde yaşandığı da bilinen bir gerçek. Bu kaynaklardan AKP ile siyasi bağlantısı olan pek çok çevrenin yararlandığı görülüyor. Daha soruşturma yapılmadan ortaya çıkan bağlantılar var. İhmal ve inkâr edilemez şu anda ortaya çıkan bağlantılar var. Başbakan telaş içindedir. Bu telaşta da haklıdır. Bu yolsuzluğun sorumlularından hesap soracağız. Uzanlardan hesap sormak için özel kanun çıkardılar. Burada niye yapılmadı.
HANGİ MEDYA YARARLANDI: Gelen parayla hangi medya kuruluşları ortaya çıktı? Hangi medya, hangi araştırma kuruluşları bu para trafiğinden yararlandı? Çıkması lazım. AKP ile ilişkisi var mı, yok mu? Başbakan medyayı tehdit etti diye olayın örtbas edilmesi mümkün değil.
PATRONLARI TEHDİT ETME: KARŞIMA ÇIK: İddialar dolayısıyla Başbakan'ın muhatabı medya patronları değildir. Muhatabı bu konudaki iddiaları ortaya koyan basın mensupları ve siyasetçilerdir. Başbakan medya patronlarını suçlayacağına bizim karşımıza çıksın. Demek ki, 'Bu haberler medya patronlarınca üretiliyor. Onları böyle susturmak mümkün.' Senin muhatabın onbinlerce mağdur. Onları dinle ve onlara cevap ver."