Baykal: Krizi daha fazla uzatma

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Merkez Bankası başkanlığına önerilen Adnan Büyükdeniz'i veto etmesinin 'beklenen bir gelişme' olduğunu belirterek Başbakan'a "Krizi uzatmanın bir anlamı yok.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Merkez Bankası başkanlığına önerilen Adnan Büyükdeniz'i veto etmesinin 'beklenen bir gelişme' olduğunu belirterek Başbakan'a "Krizi uzatmanın bir anlamı yok. Bu süreç Türkiye'ye zarar veriyor. Biz önerimizi yaptık. Serdengeçti formülü krizi bitirir" çağrısında bulundu.
Baykal, vetoyla ilgili değerlendirmede, "Beklenen bir gelişme. Hükümetin bu noktaya sürüklenmiş olmasını anlamak mümkün değil. Hükümet bu olayı eline yüzüne bulaştırmıştır" dedi. Deniz Baykal, Erdoğan'ın veto sonrasındaki "yeni isim göndereceğiz" sözlerini değenlendirirken de "Artık krizi uzatmanın bir anlamı yok. Bu gelişmeler, bu tartışmalar Türkiye'ye zarar veriyor. Biz önerimizi yaptık. Eski başkan göreve getirilebilir, kriz de böylece biter. Bu rahatlatır, sıkıntılara son verir" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de Büyükdeniz'in önerilmesinin partizanca bir tutumdan kaynaklandığını savunarak, "Oysa Merkez Bankası ekonomik istikrarın güvencesi olan kurumdur. Faizsiz finans, bankacılığın yüzde 5'ini oluşturur. Merkez Bankası, bankaların bankasıdır. Buraya yüzde 5 gibi paya sahip bir yerden gelmek son derece yanlıştır. Cumhurbaşkanı, İslamcı bankada egemen olmasından rahatsız oldu ve bu kararnameyi veto etti" dedi.