Baykal: Merkez'i feda ettiler

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP hükümetinin 'kadrolaşma uğruna' Merkez Bankası'nı feda ettiğini savundu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP hükümetinin 'kadrolaşma uğruna' Merkez Bankası'nı feda ettiğini savundu. Merkez Bankası'ndaki yeni başkanın kim olacağı yönündeki tartışmaların piyasaları gerdiğini öne süren Baykal, "Buraya yangından mal kaçırır gibi, bakanlarla bile paylaşmadan, kamuoyuna sunmadan bir atama yapılması son derece yanlış" dedi.
Baykal, dün basına kapalı toplanan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yeni Merkez Bankası başkanı ve Şemdinli iddianameleri ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Merkez bankasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Baykal, şu görüşleri dile getirdi:
"Buraya yangından mal kaçırır gibi, bakanlarla bile paylaşmadan, kamuoyuna sunmadan atama yapılması yanlış. Bu, Başbakan'ın kadrolaşabilmek için Türkiye'yi ve ekonomiyi maceraya sürüklemesidir. Piyasalarda da bu gerginlik yaşanıyor. Bu çok yanlış ve vahim bir durumdur. Belli anlayıştaki, zihniyetteki insanları mutlaka üst düzeye yerleştirme arzusu, her şeyin önüne çıkıyor ve Merkez Bankası gibi saygın bir kuruluş, bütünüyle tahrip ediliyor. Kadrolaşma uğruna Merkez Bankası'nı feda ettiler. Ekonominin dengelerini bozmayı göze aldılar. Kadrolaşma merakı ve sevdasıyla Merkez Bankası'nın saygınlığını kaybettirdiler."