Baykal, 'Onlar gelemiyorsa ben giderim' dedi, işçileri ziyaret etti

Baykal, 'Onlar gelemiyorsa ben giderim' dedi, işçileri ziyaret etti
Baykal, 'Onlar gelemiyorsa ben giderim' dedi, işçileri ziyaret etti

Deniz Baykal, her geçen gün destekçisi artan Tekel işçilerinin eyleminin yapıldığı alanda ?Başbakan Baykal? sesleriyle karşılandı. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

Polis, Tekel işçilerinin MHP ve CHP ziyaretini engelledi. Uzun pazarlıklar sonrası Tekel işçileri otobüslerle MHP Genel Merkezi'ne giderken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dört otobüsle işçileri alıp CHP Genel Merkezi'nde çay ısmarladı

ANKARA - Tekel işçilerinin 4/C direnişi sürüyor. Özelleştirme mağduru Tekel işçilerinin MHP ve CHP ziyareti polis tarafından engellenmek istendi. Uzun pazarlıklar sonrası Tekel işçileri otobüslerle MHP Genel Merkezi’ne giderken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘onlar gelemiyorsa ben giderim’ dedi ve işçilerin eylemlerini sürdürdüğü Türk-İş’e gitti.
Görüşme sonrasında da ‘size çay ısmarlıyayım’ diyerek işçileri CHP Genel Merkezi’nde de ağırladı.

Destek çığ gibi büyüyor
Türk-İş’in tüm üyeleriyle, Tekel işçilerine destek vereceği, bu çerçevede 1. cuma günü 1 saat, 2. cuma günü 2 saat, 3. cuma günü 3 saat ve 4. cuma günü de dört saat süreyle Türk-İş üyelerinin işe geç başlayacaklarını açıklamasının ardından bir destek de özelleştirme sürecindeki İzmir Çamaltı Tuzlası’nda çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası üyesi işçilerden geldi. Ankara’ya gelen 55 işçi Türk-İş Genel Merkezi önünde 10 gündür eylem yapan Tekel işçilerine katıldı. Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal, “Sendikamızın yeraltı ve yerüstü madenlerinde 22 bin üyesi bulunmakta. Önümüzdeki günlerde üyelerimiz kazmalarıyla, baretleriyle daha görkemli bir şekilde Tekel işçileriyle yan yana olacak” dedi. 

KESK de destek verecek
KESK de Tekel işçilerine destek vereceğini açıkladı. KESK Merkez Yönetim Kurulu’nun, Türk-İş üyelerinin 1 saatlik işe geç başlama eylemine, KESK’li kamu emekçilerinin de katılmasının kararlaştırıldığı, AKP il binaları önünde yapılacak kitlesel basın açıklamalarına da destek verileceği duyuruldu. Öğlen saatlerinde işçiler, MHP ve CHP genel merkezlerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ziyaretinde bulunmak istedi.
Türk-İş Genel Merkezi’nin bulunduğu Bayındır-1 Sokak’tan Mithatpaşa Caddesi’ne çıkarak, burada kendilerini bekleyen otobüslere binen işçilerin hareketine polis, güvenlik gerekçesiyle izin vermedi.
Haberin MHP Genel Merkezi’ne ulaşması üzerine MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, “Yapılanlar yanlıştır, yasal değildir. Yaşananların hükümetin tahammülsüzlüğünü ve baskısını göstermektedir. Kendi halkına karşı gaddar bir yönetim uygulayan AKP’den hesap sorulacaktır” dedi.
Bu sırada aralarında, CHP İstanbul milletvekilleri Çetin Soysal ve Mehmet Sevigen ile MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir’in de bulunduğu bazı milletvekilleri otobüslerin yanına gitti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal ile telefon görüşmesi yapan milletvekilleri,  polis engelinin kaldırılmasını istediler. 

MHP: Hesap sorulacak
Yapılan uzun pazarlıklar sonrası bir otobüse MHP’li Özdemir, diğerine de CHP’li Soysal binerek MHP ve CHP Genel Merkezlerinin yolunu tuttular. CHP’li Sevigen de bir başka otobüs ile CHP Genel Merkezi’ne gitmek istedi, ancak polis buna izin vermedi.
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, özetle şunları söyledi: “AKP meşruiyetini dış güçlerde arıyor. Kendi halkına ise zalim ve gaddar bir yönetim benimsiyor. Habur’da eli kanlı teröristleri devletin memurlarını göndererek davul zurnayla karşılayan hükümet, maalesef ekmeğini ve özlük hakkını arayan Tekel işçisine zehirli gazı ve basınçlı suyu reva görmüştür. Eli kanlı teröriste demokratik açılım, hakkını arayan Tekel işçisine ise zulüm açılımı uygulanmaktadır.” Tekgıda-İş Genel Sekreteri Amaç da, yaşanan mağduriyete Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sebep olduğunu öne sürdü. Amaç, “Başbakan Erdoğan, 12 bin Tekel işçisinin iki sene boyunca oturmasına kendisi neden oldu. İşçileri başka kurumlarda değerlendirme imkânı varken neden 4C kapsamına sokuldu?” dedi.

Başbakan Baykal sesleri
CHP Genel Merkezi de işçileri ağırlamaya hazırlanmıştı. CHP Lideri Deniz Baykal, saat 13.00 için randevu verdiği işçiler için genel merkez önüne konuşma kürsüsü kurdururken, çay ve pasta ikramını da unutmamıştı. Polisin engellediği haberiyle hareketlenen CHP’de Baykal kurmaylarına ‘devlet yetkilerini arayın, bu sorunu çözsünler’ talimatı verdi. CHP’li Cevdet Selvi Ankara Valisi ve Emniyet Müdürü’ne ulaşamayınca İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı aradı. Kısa bir süre sonra bir otobüs dolusu işçinin CHP’ye doğru hareket ettiği haberi geldi. Bunun üzerine Baykal, “Onlar buraya gelemiyorsa, ben onlara giderim” dedi ve dört parti otobüsünü alarak Türk İş Genel Merkezi önüne gitti.
Baykal’a, büyük ilgi gösteren Tekel işçileri, alkışlar eşliğinde ‘Hükümet istifa’, ‘Başbakan Baykal’, ‘Ölmek var dönmek yok’, ‘Yola çıktık geri dönüş yok’ ve ‘Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek’ sloganları attı. CHP’liler de işçilere karanfil dağıttı. “Gazanız mübarek olsun” diyerek konuşmasına başlayan Baykal, işçilerin mücadelesini takdir, saygı ve hayranlıkla izlediğini söyledi. İşçilerin partisine gelmesine izin verilmemesini sert bir dille eleştiren Baykal, “İşçinin elinde bomba, mayın mı var? Terörle ilgisi mi var, Onun bunun posterini mi taşıyor? Devlete, millete ihanet mi ediyor? Niye izin yok?” diye sordu. 

‘Altında kalırsınız’ uyarısı
İşçilerin eylem nedeni olan 4C’yi ‘kölelik düzeni’ olarak niteleyen Baykal, “Ağızlarından demokrasi sözünü düşürmeyenlerin zorbaca yaptıkları demokrasi ile bağdaşmaz. Sayın Başbakana tavsiyede bulunuyorum. Kızgınlığını kontrol et, Tekel işçilerinin sorunlarını biran önce çöz. Yoksa bu iş çok daha büyür. AKP de, hükümet de bunun altında kalır. Sen de bunun altında kalırsın sayın başbakan” dedi.
İşçilerin CHP Genel Merkezi’ne gitmesini kimsenin engelleyemeceğini söyleyen Baykal, “Şimdi hep beraber otobüslere binip genel merkeze gideceğiz ve birlikte çay içeceğiz. İsterseniz engelleyin” dedi ve işçilerle birlikte parti otobüsü ve işçileri bekleyen otobüslere binerek genel merkeze gitti. Parti bahçesinde ve içerideki salonda işçilere pasta ve çay ikram edilirken, Baykal da işçilerle sohbet etti. (Radikal)

İşçiler neden sokakta?
Geçen yıl üçüncü kez satışa çıkarılan Tekel Sigara için yapılan ihalede en yüksek teklifi 1 milyar 710 milyon dolarla British American Tobacco (BAT) verdi. 146 yıllık Tekel 17 dakikalık bir ihaleyle BAT’ın oldu.
12 bin Tekel işçisinin, ‘4C’ adı altında 10 ay süreyle düşük ücretle çalıştırılmasına karar verildi.
Ancak özelleştirme mağdurları için yasayla oluşturulan 4C statüsü Tekel işçileri için neredeyse ölüm demek. Kamu çalışanı olarak kazanılmış özlük haklarının büyük bir bölümünü kaybettikleri gibi, maaşları da asgari ücret seviyesine yani eski maaşlarının neredeyse yarısına geriliyor. Yılın ancak 10 ayı çalışabiliyorlar. Her an için, “Sözleşmeniz yenilenmiyor” denilerek işsiz kalma tehlikesiyle de karşı karşıya bulunuyorlar. Tekel işçileri kendilerine şimdiye kadar kazanılmış tüm haklarıyla birlikte başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçiş yapma hakkının tanınmasını, kamu çalışanı olarak kalmayı istiyor ve istekleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylüyorlar. İşçiler kandırıldıklarını düşünüyor.