Baykal'dan Erdoğan'a Nobel ödülü önerisi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a işsizliğe getirdiği çözüm önerileri nedeniyle  2010 yılında Nobel ödülü verilmesini önerdi. 
Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, TOBB’un 1 milyon 300 bin üyesinin bir kişiyi işe alması durumunda işsizlik sorununa çözüm getirileceği önerisini eleştirdi. Deniz Baykal, “Yani Türkiye’deki işsizlik sorununun çözümünü böylece iş dünyasına havale etti. Bu çok önemli bir tez. Ben, buradan, sayın Başbakan’ı, önümüzdeki yıl Nobel ekonomi ödülüne aday olarak öneriyorum” dedi.
Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada hükümetin ekonomi politikalarına yönelik sert eleştirilerde bulundu. 

Deflasyon sinyali
Deniz Baykal, beklenenin altında gerçekleşen tek haneli enflasyon rakamlarına değinerek, deflasyon uyarısında bulundu. Baykal, “Bu sevindirici bir tablo olarak değerlendirilemez. Bunun içinde bir alarm, bir deflasyon uyarısı vardır. Enflasyon kötüdür, onunla mücadele etmek lazımdır ama enflasyon kadar, hatta ondan da kötü olan bir başka dert deflasyondur. Deflasyon hazırdan yemedir. Artık ekonominin küçülmeye başlaması, sofradaki ekmeğin ufalmaya başlaması demektir. Bu tablo hükümeti etkilemelidir” diye konuştu. 

Ekonomide 11 şehit
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Geçen hafta teröre 11 şehit verdik, ekonomiye de 11 şehit verdik” diyerek, ekonomik kriz nedeniyle aralarında sanatçı, işadamı ve babaların bulunduğu saygın kişilerin intihar ettiğini kaydetti. “Bu, acı,ibret alınması gereken bir tablo” diyen Baykal, güven veren orta vadeli bir ekonomik program ilan edilemediğini, işbaşındaki kadronun ekonomik krizi ‘anladığı, kavradığı ve kontrol altına almakta olduğu’ izlenimi yaratılamadığını ileri sürdü.
Baykal, ekonominin, sonbaharda rüzgârlara kapılmış  bir yaprak gibi sahipsiz sürüklendiğini iddia etti.(Radikal)