Baykal'dan Erdoğan'a: Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım

Baykal'dan Erdoğan'a: Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım
Baykal'dan Erdoğan'a: Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım

Baykal, dün Meclis?te Tekel işçilerinin eylemiyle ilgili CHP?yi ziyaret eden Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu (solda) ve işçi temsilcileriyle görüştü. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT /AA

CHP lideri Baykal, Tekel işçileri için 'Yetimin hakkını kimseye yediremem. Bu insanlar tütün depolarında oturuyor' diyen Başbakan'a sert çıktı. Baykal, 'Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım. Çevrene bir bak bakalım kim yiyor yetim hakkını' dedi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt açılımı’ yapmak için “Türkiye’yi allak bullak ettiğini, birbirine kattığını” savunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan’ın Tekel işçilerinin eylemiyle ilgili söylediği “Yetimin hakkını kimseye yedirmem” sözlerine sert çıktı.
Erdoğan geçtiğimiz gün Tekel işçileri için “Kusura bakmasınlar ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yediremem. Tütün depolarında bu insanlar duruyor” demişti. Baykal dün Erdoğan’a, “Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım. Yetim olanın da olmayanın da hakkını sen yiyorsun. Çevrene, etrafına bir bak bakalım, kim yiyor yetim hakkını” karşılığını verdi. 

Türk-İş ile görüştü
Baykal, dün Meclis’te Tekel işçilerinin eylemiyle ilgili CHP’yi ziyaret eden Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve işçi temsilcileri ile görüştü. Baykal, Tekel işçilerinini eylemini değerlendirirken, “Yetimin hakkını kimseye yedirtmem” diyen Başbakan Erdoğan’a ağır sözlerle yüklendi:
Yetim hakkını sen yiyorsun: Başbakan Tekel işçilerine saldırgan bir üslupla, hakaretamiz bir şekilde önce “Yan gelip yatanlara para vermeyiz” demişti. Sorunları çözmesini beklerken hayal kırıklığı yarattı. Bu kez de ‘Yetim hakkını kimseye yedirmem’ dedi. Bunlar nasıl sözler. Yetimin hakkını önce sana karşı korumak lazım. Sen 70 milyonun, yetim olanın da, yetim olmayanın da hakkını yiyorsun. Çevrene, etrafına bir bak, kim yiyor yetim hakkını.
Dur orada diyeceğiz: Bu durumda hep beraber Başbakana ‘Dur orada’ diyeceğiz. Yetim hakkı diyorsan bir dur bakalım. 900 milyon dolar değerindeki Tekel’in içki bölümünü 292 milyon dolara sattınız. Aradaki 600 milyon dolarlık yetim hakkını kime verdin.
İşçiler mücadele ediyor: Tekel işçilerinin durumu olayın bir parçası. İstanbul’da itfaiyeciler, demiryolu işçileri mücadele ediyor. Eczacıların durumu ortada. Marketlerde ilaç satılacakmış, zincir eczaneler kurulacakmış. Başbakan Türkiye’yi birbirine kattı.
İşadamlarını ortak etmeye çalışıyor: Başbakan ‘Kürt açılımı yapacağız’ diye Türkiye’yi allak bullak etti. İş adamlarına ‘Bize açılım konusunda destek olmadınız. Başarılı olsaydı siz de nemalanacaktınız’ diye sitem ediyor. Başbakan, bu işin karı söz konusu olsa işadamlarına böyle demezdi. Zarara onları da ortak etmeye çalışıyor.
Ayrıştırma politikası: Türkiye’yi ayrıştırmak isteyen politika ileri bir noktaya gelmiştir. Anayasa’dan ‘Türklük’ kavramının çıkarılması, eğitime etnisitenin sokulması gündemde. Şantajlar, tehditler, küfürlerin bini bin para. Kimsenin sesinin çıktığı yok. Üzüntü verici bir manzara. Hep beraber bunlara karşı duracağız.

Tekel eylemi 15’inci gününde
Tekel işçilerinin eylemi 15’inci gününde de devam ediyor. Özlük haklarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçebilmek için 15 gündür eylem yapan işçilerin Türk-İş Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor. Eylemin 10’uncu gününde Başkanlar Kurulu’nu toplayarak sürekli eylemlilik kararı alan Türk-İş Yönetimi önceki gün bu çerçevede 81 ilden gelen şube başkan ve yöneticileriyle Güvenpark’ta bir araya gelmişti. Türk-İş yönetimi dün de 30 kişilik bir heyetle TBMM’de CHP grubunu ziyaret etti. Bugün de Türk-İş Başkanlar Kurulu, tekrar toplanarak değerlendirme yapacak.
Tekel işçilerinin Abdi İpekçi Parkı’ndaki eyleminde polis müdaha-lesine maruz kalan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve biber gazı sıkan polis hakkında suç duyuru-sunda bul-undu ve İçişleri Bakanlığı aleyhine 1 TL’lik manevi tazminat davası açtı. (Radikal)