Baykal'dan 'işin peşini bırakmayacağız' uyarısı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, din ve inanç kullanılarak gerçekleştirilen Yimpaş yolsuzluğunun örtbas edildiğini savunarak "On binlerce insanın ahını alan haramzadeyi yakalayacak cesareti neden bulamıyorsunuz?

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, din ve inanç kullanılarak gerçekleştirilen Yimpaş yolsuzluğunun örtbas edildiğini savunarak "On binlerce insanın ahını alan haramzadeyi yakalayacak cesareti neden bulamıyorsunuz? Yetkiniz yok değil, yüreğiniz, cesaretiniz yok. Ya da bağlantılarınız müsaade etmiyor" dedi. Baykal aralarında başörtülü kadınların da bulunduğu özelleştirme mağduruyla bazı üreticilerin katıldığı grup toplantısında şu mesajları verdi:
Yimpaş mağdurları: Yurtdışında yüz binlerce vatandaşımızın dini duyguları istismar edilerek, aldatılarak tasarrufları ellerinden alınmış, o paralar uçup gitmiş. Asıl deprem budur. Yüz binlerce mağdur var, insanlar utanıyor çıkıp söylemeye. Mağdurlardan kimi kanser, kimisi ruh hastası oldu. Din, inanç, kutsal değerler adına bunlar yapıldı. Bunu yapanların, bunu yapanlarla dayanışma içinde olanların dindarlığına inanılabilir mi? Şimdi, 'Bize mi sordunuz' diyorlar. Sana sormadı belki ama, sen her yurtdışına gidişinde onlarla fotoğraflar çektirmedin mi? Peki bu ne bu? (Baykal bu arada Dursun Uyar'ın AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze töreninde bakanlarla birlikte çekilmiş fotoğrafını gösterdi.) Cenazedeki fotoğraflar ne? Bu cenaze resmi, bir milletvekilinin cenaze resmi değil, sizin elinizde hukukun üstünlüğünün, yargının bağımsızlığının, ahlakın, devlete saygının cenaze töreni bu.
AKP'deki Yimpaşçılar: Bu yolsuzluğu yapanlar Türk, kurbanlar Türk, yolsuzlukla elde edilen para Türkiye'ye geliyor. Bazen doğrudan, bazen Türkmenistan, bazen Avustralya üzerinden geliyor. Almanya yargı sistemi harekete geçiyor, bu topraklarda böyle rezillik olmaz diyor. Soruşturmayı başlatıyor. Türkiye'ye gereğini yap, diyor. Olayın başkahramanı aranıyor, kırmızı bültenle. Bulunamıyor. Bakanlarla cenaze töreninde, valinin önünde, bizimkilerle içli dışlı manzara içinde ortaya çıkıyor. Nereye gitti o milyarlarca dolar, hangi hesaba kim gönderdi? AKP ile ilgili bazı şirketlere gidiyor, tespit edilenler. AKP içinde Yimpaş içinde aktif sorumluluk almış kaç milletvekili, kaç parti yöneticisi var? Bir büyük kolektif yolsuzluğun din ve inanç kullanılarak yıllarca örtbas edilmesini inandırıcı şekilde izah edemezsiniz. Bazılarının çalımına bakarsanız, hukuk düzenimiz müsaade etmez, Uyar'ı Almanya'ya vermeyiz, diyorlar. Yapın o zaman gereğini.
"Yakalayacak cesaretleri yok": CHP iktidarında ilk ele alacağımız konuların başında bu geliyor. Kimsenin yanına bu yolsuzluğun kâr kalmasına izin vermeyeceğiz. Bu, halkımıza, dinimize, inancımıza borcumuzdur. Haramzadelerin elinden bütün bunları kurtaracağız. Artık bütün bürokratlar, kamu görevlilerinin de yeni bir döneme girildiğini kavramalarını bekliyorum. Kimseden kendi adımıza partizanlık istemiyoruz. Ancak herkesin devlet sorumluluğu bilinciyle üzerine düşeni cesaretle yapmasını bekliyoruz. AKP iktidarı çok şeyi bozdu, temel devlet saygısına, kamu yönetimi anlayışına en büyük zararı verdi. Devlet tehlikeli bir kuşatma altında. Kısa süre önce uygulamalarını beğenmediğiniz rektörü hukuka aykırı olduğu halde tutuklayacak yetkiyi kendinizde buluyorsunuz da, on binlerce insanının ahını almış bir haramzedeyi yakalayacak cesareti neden bulamıyorsunuz? Yetkim yok, yerim dar, bunların hepsi boş laf. Yüreğin yok, cesaretin yok. Ya da bağlantılar müsaade etmiyor.