'Baykal'ı çevresi yanıltıyor'

Özelleştirmenin yavaş gitmesinde muhalefeti suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Özelleştirme yaptığınızda muhalefet ayağa kalkıyor. 'Biz özelleştirme yaptırmayız diyor' Niye söylüyorum.

İSTANBUL - Özelleştirmenin yavaş gitmesinde muhalefeti suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Özelleştirme yaptığınızda muhalefet ayağa kalkıyor. 'Biz özelleştirme yaptırmayız diyor' Niye söylüyorum. Hayatlarında iki koyun gütmemiş adamlar bunlar. Hayatları boyunca hiç risk almamışlar. Neyin ne olduğunu bilmiyorlar" dedi.
İstanbul Sanayi Odası meslek komiteleri toplantısında konuşan Erdoğan, muhalefetin eleştirecek konu bulamadığı için huzuru bozacak söylemlere sarıldığını ve Baykal'ın da yanlış bilgilendirildiğini belirtti. Erdoğan, "Baykal ek protokolü imzalamayın' diyor. Hala çağın dışında kalmış beyinlerle uğraşıyoruz. Sayın muhalefet lideri çevresindeki bu beyinlerce yanıltıldıktan sonra bunları dile getiriyor" diye konuştu.
Muhalefetin Seydişehir'i ayağa kaldırdığını vurgulayan Erdoğan şunları söyledi: "Seydişehir beklenenin üzerinde bir paraya alıcı buldu. Adamlar yeni yatırım yapacak, işçiyi de çıkaramayacak. Erdemir'in özelleştirilmesinden neden korkuyorsunuz. Bir dünya devi alsa, pazarlama sıkıntısı mı olur.
Özelleştirme işini komünist ülkeler bile çözdü ama biz çözemedik."
Sanayicileri de eleştiren Erdoğan, kendisinden önce konuşan tüm sektör temsilcilerinin vergi indirimi istediğini kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Teşvik, terörü önleyecek'
"Hepiniz vergiden şikâyetçisiniz. Peki vergileri kaldırırsak okulu, altyapıyı, hastaneyi nasıl yapacağız. Teşvikler ise sadece kuru kuruya istihdamı artırmak için değil. Biz teşviklerle terörü, göçü önlemek, bölgesel uçurumu kapatmak istiyoruz. Enerji fiyatının yüksekliği, verginin fazlalığından şikâyet ediyorsunuz. Bu istekleriniz teşvikli bölgede karşılanıyor. Neden oralara yatırım yapmıyorsunuz?"
Şehir merkezindeki bazı kamu arsalarının satılacağı sinyali veren Erdoğan şunları söyledi: "Şehrin merkezinde yer alan eski binalar üzerindeki kamu kurumlarının arsalarını satıyoruz. Şişli Etfal de satılık mesela. Alın orayı alışveriş merkezi, otel yapın. Ama önce bize modern bir hastane yapın."
İSO'dan yerli uyarısı
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük dış ticaret açığında 10 milyar dolarlık tasarrufun 175 bin kişiye iş yaratacağını belirtip 'Türkiye yerli üretim malı kullanmalı. Kamu ihalelerinde Türk malların desteklenmesini istiyoruz" dedi. Toplantıda konuşan Küçük, yerli malı kullanma bilincini artırmayı hedefleyen bir projeyi de hayata geçirmek istediklerini vurguladı. Metal eşya ve mekanik imalat sanayi sektörü adına konuşan Melih Batılı ise, Erdemir özelleştirmesine değinerek "Erdemir kritik öneme sahip. Sanayicinin yüzde 43'lük hammadde ihtiyacını karşılıyor. Sektör olarak Erdemir'in yerli yatırımcıların da içinde bulunacağı bir kuruluş veya konsorsiyuma satılmasının önem taşıdığına inanıyoruz" dedi.