Baykal'ın açıklamaları piyasaları sarstı

Baykal'ın açıklamaları piyasaları sarstı
Baykal'ın açıklamaları piyasaları sarstı
Piyasalarda tansiyon Deniz Baykal'ın "Kasımda seçim var" açıklamasının ardından daha da arttı. Euro 3 lirayı aştı, dolar 2.72'nin üzerinde. Borsada ise kayıplar yüzde 2'yi geçti.

RADİKAL - Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından dün iki polisin öldürülmesi ve protestolarda çıkan olaylar, önümüzdeki günlerde de gerginliğin devam edebileceği endişesi ile piyasaları da etkiliyor. CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın bugünkü açıklamaları ise tam anlamıyla dolar ve Euro'yu fırlattı. AK Parti'nin hükümet kurmak istemediğini belirten Baykal'ın, "Koalisyon görüşmeleri tiyatrodan ibaret. Kasımda seçim var" sözleri ile birlikte Dolarla birlikte Euro da yükselişe geçti ve 3 lirayı aştı. 

BORSADA KAYIPLAR YÜZDE 2'Yİ GEÇTİ

Güne 2.9572 seviyesinde başlayan Euro/TL 3.0012'ye kadar yükseldi. Euro/TL en son 6 Temmuz'da 3 liranın üzerini gömüştü. Dolar ise 2.72'nin üzerinde işlem görüyor. Borsada ise kayıplar yüzde 2'yi aştı.Borsa İstanbul Endeksi 1 ayın en düşüğüne geriledi. Endeks yüzde 2'yi aşarak 79 bin 295 puan düzeyine kadar çekildi.

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve vatan.com.tr UZMANPARA Yazarı Enver Erkan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

'CDS'LER YÜKSELDİ, TÜRKİYE 3. SIRADA'

"Hafta başından bu yana yurtiçinde fiyatlamaların kaynağının değişmesi ve risk algısının yükselmesinin piyasalarda da negatif yönde eğilimi artırdığını gözlemliyoruz. Suruç’taki terör saldırısının ardından bağlantılı haber akışının devam etmesi ve oluşan güvenlik sorunları risk priminde artışa neden oldu. Bugün itibarıyla Türkiye’nin risk primini ifade eden 5 yıllık CDS’leri 219,85 seviyesine yükselmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında Rusya ve Brezilya’dan sonra 3. sıraya yerleşmiştir.
 
'SİYASİ AÇIKLAMALAR TEDİRGİNLİĞİN VADESİNİ UZATABİLİR'

Türkiye’nin risk priminde son olaylarla artan yükseliş eğilimi de başta tahvil piyasasına, bununla bağlantılı olarak da para piyasasına ve hisse senedi piyasasına yansımıştır. Bu nedenden dolayı TL çaprazlarında da yukarı yönlü hareket ivme kazanmıştır. Ancak koalisyon hükümetine ilişkin beklentiler de piyasa fiyatlamalarının merceğinde yer almaya devam ediyor. Önceki günlerde Ak Parti’nin ve MHP ’nin parti teşkilatlarına “erken seçime hazır olun” talimatı verdiğine ilişkin haberlerin ardından CHP kanadından da Kılıçdaroğlu ’nun ve Baykal’ın erken seçim ihtimalini kuvvetli bulduklarına ilişkin açıklamaları haberleri piyasalarda tedirginliğin vadesini uzatabilecektir. Ancak erken seçim riskinin fiyatların içine girdiğini söylemek için fiyatlama davranışlarının daha fazla negatif eğilim gösterdiğini görmek gereklidir.

'HENÜZ EN KÖTÜ NOKTADA DEĞİLİZ' 

Haziran’dan sonraki fiyat hareketleri irdelendiğinde, henüz en kötü noktada olmadığımızı görmekteyiz. Bununla beraber, ilerleyen günlerde bu sınıra yaklaşma ihtimalimiz bulunmaktadır.

Dolar endeksi gün içinde 97,00 seviyesine geri çekildi, ancak sepet kur 2,85 seviyesi üzerine yükseldi. Bu da hareketlerin kaynağının iç gündem olduğunu göstermektedir. TL’de hızlanan değer kaybı eğilimiyle beraber kendini 2,70 seviyesi üzerine sabitleyen USDTRY paritesinde fiyatlama davranışları değişmediği takdirde 2,75 seviyesi hedef olarak izlenebilecektir. Kurdaki algının değişmesi için olumlu haber akışı etkisiyle 2,70 aşağısına hareketlenme görülmelidir. 2,70 korunduğu sürece TL aleyhine volatilite devam edebilir.

EURTRY paritesinde de, hem gevşeyen dolar endeksi nedeniyle EURUSD paritesinde yükselişin, hem de diğer bağlı değişken USDTRY paritesinde volatilitenin TL aleyhine artması neticesinde sert yukarı yönlü hareket gözlenmiştir. Özellikle USDTRY paritesinin 2,70 üzerinde kalması, TL’nin Euro’ya karşı da değer kaybetmeye devam etmesine etkide bulunabilir. Bu durumda da 3,00 üzeri hedeflenebilecektir."

bigPara.com