Bayraktar: Fiyat oyunu oynanacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık alımının 15 Eylül'e kadar yapılmaması durumunda alınan kararın hiçbir işe yaramayacağını söyledi.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık alımının 15 Eylül'e kadar yapılmaması durumunda alınan kararın hiçbir işe yaramayacağını söyledi. Bu tarihe kadar fındığın yüzde 30-40'ının piyasaya inmiş olacağını belirten Bayraktar, "Fiyatın düşürülmesi için oyunlar oynanacak. Biz de oyunu bozmak için üreticilerimizi, arzı yavaşlatmaları için uyaracağız" dedi.
Bayraktar, fındıkta TMO'nun alım yapması kararının ardından, fiyat ve alınan malın ne olacağının belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Bayraktar, alım için kaynağın nereden bulunduğunun de açıklanması gerektiğini belirterek, TMO'nun depo kalitesi ve personelinin, bu işe uygun olmadığını ifade etti. Alımın, arz fazlası olan 150 bin ton tutarında olması gerektiğini belirten Bayraktar, TMO'nun alımı 15 Eylül'den sonra yapacağının söylendiğini aktararak, "Bu geç bir tarih. Yüzde 30-40'ı o tarihe kadar piyasaya iner. TMO, düşük fiyattan piyasaya girerse meseleyi çözümsüz kılar. Fındık geçen yılın fiyatı olan
6 YTL'nin altına düştüğünde müdahale alımı yapılmalı" diye konuştu.