Bayramda kartla 1 milyar lira harcadık

Bayramda kartla 1 milyar lira harcadık
Bayramda kartla 1 milyar lira harcadık

Kurban bayram?ında kredi kartı ile en çok harcama marketlerde yapıldı. Onu akaryakıt sektörü izledi.

Arife Günü ve Kurban Bayramı'na denk gelen 26 Kasım-1 Aralık döneminde, kredi kartlarıyla 1 milyar 56 milyon 862 bin liralık haracama yapıldı

İSTANBUL -  Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Arife Günü ve Kurban Bayramına denk gelen 25 Kasım-1 Aralık 2009 döneminde, kredi kartlarıyla 11 milyon 269 bin 966 adet işlem gerçekleştiğini ve 1 milyar 56 milyon 862 bin lira tutarında harcama yapıldığını açıkladı. Bu döneme ait harcama tutarında 2008 yılına göre yüzde 19 oranında artış görüldü. BKM, Kurban Bayramı dönemine ilişkin kredi kartı kullanım bilgilerini açıkladı. Bu sene bayram hazırlıklarına, bayram tatilinin uzun olmaması nedeni ile Arife Günü gelmeden başlandığı ifade edilen açıklamada, BKM switch sistemi üzerinden geçen kredi kartı işlemlerine göre Arife gününden bir gün önceye denk gelen 25 Kasım Çarşamba günü kredi kartları ile en çok harcamanın yapıldığı belirtildi. Tüm sektörlerde 25 Kasım’da kredi kartları ile yapılan harcamaların cirosu 597 milyon 485 bin 241 lira olarak kaydedildi.
26 Kasım’da, BKM switch sistemi üzerinden geçen 5 milyon 534 bin 392 adet işlemle yılın alışveriş rekoru kırılırken, bir önceki yılın kurban bayramının arife günü olan 6 Aralık 2008’de gerçekleşen 3 milyon 992 bin 300 işlem karşılaştırıldığında, yüzde 39 oranında artış olduğu gözleniyor. Bayramda yurt dışını tercih edenler en çok harcamayı New York ve Londra’da gerçekleştirdi. Kredi kartı New York’ta, restoranlarda, Londra’da giyim mağazalarında kullanıldı.

En fazla New York’ta kullanıldı
BKM’nin yerli kredi kartlarının yurtdışı kullanımı verilerine göre en çok harcama 9 milyon 645 bin 595 lira ile New York’ta yapıldı. Londra, 7 milyon 58 bin 731 liralık cirosu ile ikinci sırada yer aldı. Kredi kart harcamalarında ABD ve İngiltere’den sonra, Paris, Berlin ve Roma’da kredi kartını en yoğun kullanılan kentler oldu. 26-30 Kasım 2009 döneminde yurt dışında yapılan alışverişler bir çok sektörü kapsarken New York’taki harcamalarda restoranlar başı çekti. Londra’ya gidenlerin tercihi ise giyim ve aksesuvar alışverişi oldu.
Market, konaklama sektörü ve hizmet sektörü ise Türkiye’den yurt dışına gidenlerin en çok harcama yaptığı diğer sektörler arasında yer aldı. Bu yıl Kurban bayramında kredi kartı ile en çok harcamanın yapıldığı sektörler arasında marketler başı çekerken 26 Kasım’da tüm sektörlerde yapılan harcamaların toplamı 552 milyon  lirayı buldu. Bayramın ilk gününden itibaren ise bayram ziyaretleri yoğunluk kazandı. Bayramın birinci ve ikinci günü olan 27 ve 28 Kasım’da benzin ve akaryakıt sektörünün cirosu ilk sırada yer aldı. (Radikal)