Bayramın faturası 1 milyar YTL

Ankara Ticaret Odası (ATO) Kurban Bayramı'nda kurbanlık nedeniyle halkın cebinden 1 milyar Yeni Türk Lirası'nın (YTL) üzerinde para çıkacağını, 200 bini aşkın Türk'ün de bayram tatilini yurtdışında geçireceğini belirtti.

ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO) Kurban Bayramı'nda kurbanlık nedeniyle halkın cebinden 1 milyar Yeni Türk Lirası'nın (YTL) üzerinde para çıkacağını, 200 bini aşkın Türk'ün de bayram tatilini yurtdışında geçireceğini belirtti. ATO tarafından hazırlanan 'Bayram Ekonomisi' raporuna göre, Kurban Bayramı'nda turizmden konfeksiyona, telekomünikasyondan gıdaya kadar çok sayıda sektör bayram nimetlerinden yararlanacak. ATO'nun Bayram Ekonomisi raporuna göre geçen yıl Kurban Bayramı tatilinde 345 trilyonluk kartlı harcama yapıldı. Bu yıl bu rakamın 400-450 milyon YTL'yi aşması bekleniyor. Kurban derisi pastasının büyüklüğü de 50 milyon YTL'yi aşacak.
Kurban Bayramı'nda tatilini yurtdışında geçirecek Türk vatandaşlarının sayısının da 200 bini geçeceği belirtiliyor. İşporta sektöründe ise bayram öncesinde en az 150 milyon YTL'lik bir pazar oluşuyor.