Baysal'a 1 yıl 11 ay hapis

Cumhurbaşkanlığı'na 1993-1999 yılları arasında yapılan mal ve hizmet alımlarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla açılan dava sonuçlandı.

ANKARA - Cumhurbaşkanlığı'na 1993-1999 yılları arasında yapılan mal ve hizmet alımlarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, beş yıldır süren davanın karar duruşmasına, eski Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Gülizar Temel Baysal'ın da aralarında bulunduğu altı sanık ve avukatları ile Hazine avukatı Tülin Kemer katıldı. Başkan Mesut Öztürk, Gülizar Temel Baysal'ın, Güreller ve Fogermak firmalarından yapılan alımlarda devleti zarara uğratarak, görevini kötüye kullandığı sonucuna varıldığını belirtti. Öztürk, Baysal'ın iki eylemi nedeniyle toplam 1 yıl 11 ay 10 gün hapis, 51 milyon 666 bin lira para cezasına mahkûm edildiğini açıkladı. Öztürk, Baysal hakkındaki diğer suçlamalardan beraat ve ortadan kaldırma kararı verildiğini söyledi.
Eski Mali İşler Müdürü Fevzi Yıldırım, eski Muhasebe Müdürü Cemal Akay ve Baysın Canpolat'ın da Güreller ve Fogermak'tan yapılan alımlarda görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle, Baysal ile aynı cezaya mahkûm edildiklerini belirten Öztürk, sanıklar Hulusi Arslan, Uğur Yegül ve Mehmet İkincikarakaya'nın da 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldıklarını kaydetti.
19 sanık beraat etti
Sanık Erkan Dağdelen'in, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'nun 13. maddesi uyarınca 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını ifade eden Öztürk, bu sanığın, Sancak Mahallesi'ndeki 60 milyar değer biçilen taşınmazının bedelini ödemesine, aksi takdirde taşınmazın zor alımına, müebbeten memuriyetten yasaklanmasına karar verildiğini belirtti. Mahkeme heyeti, diğer 19 sanıkla ilgili olarak ise beraat ve ortadan kaldırma kararı verdi. Cumhurbaşkanlığı'na 1993-1999 arasında mal ve hizmet alımlarıyla ilgili, Gülizar Temel Baysal ve eski Muhasebe Müdürü Cemal Akay'ın da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında, 'ihaleye fesat karıştırma ve suça iştirak etme, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve ihmal' suçlarından dava açılmıştı.