'Baz' kardeşliği

'Baz' kardeşliği
'Baz' kardeşliği
Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. Ezeli rakipler Turkcell, Vodafone ve Avea kırsal kesimde 2 bin 128 baz istasyonu kurup ortak kullanma kararı aldı

GSM sektörünün ezeli rakipleri Avea, Turkcell ve Vodafone Türkiye ilk defa ortak bir projeye imza attı. Nüfusu 500 kişiye kadar olan kırsal kesime toplamda 2 bin 128 adet baz istasyonu kuracak olan şirketler, kurulan istasyonları ortak kullanacak.

İmza atma töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, belirlenen bölgeyle sınırlı olmak üzere şirketlerin birbirlerinin altyapılarını kullanacaklarını kaydetti. Yıldırım, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı evrensel hizmet altyapısı kuruyor. Üzerindeki işletmeyi birbirlerine açmak suretiyle operatörlerimiz sağlıyor. Bir yerden ötekine geçerken herkes öbürüne yol verecek. ‘Yol kapalı’ yok. Geçiş serbest. Sistemin özelliği bu. Ancak bu uygulama, buralarla sınırlıdır. Bütün ülkeye şamil bir uygulama değildir” diye konuştu.

200 milyon TL yatırım

Bilişimdeki trafik artışının karayolundakine benzemediğini söyleyen Yıldırım, süratle bilişim otobanlarına yeni şeritler ilave edilmesi gerektiğini dile getirdi. Yıldırım, “Karayolunda trafik artışı son 9 yılda yüzde 100 oldu. Bilişimdeki artış yüzde 8 bin oldu” dedi. Bakan Yıldırım ayrıca projenin toplam maliyetinin 200 milyon lira seviyesinde olacağını söyledi. Projenin bu yaklaşık 2.5 yıl süren bir çalışmayla ortaya çıktığını belirten Acarer, daha önceki aşamada 500 ile bin kişi arasındaki yerleşim yerlerinin büyük oranda kapsandığını söyledi.
Acarer, “İki projemiz daha var. Yüksek hızlı tren ve otoyollar çevresinin kesintisiz kapsanma projesini bu sene içinde sonuçlandıracağız” dedi.

Fırsat eşitsizliği kalkacak
İmza töreninde konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, bu projenin mobil datanın kullanılması açısından önemli olacağını söyleyerek, sektöre örnek oluşturacağını ifade etti. Proje ile nüfusu 500’den az olan mezra ve köylere dijital otoyol döşeyeceklerini söyleyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, böylece bu bölgelere fırsat eşitliğini götürme fırsatlarının olacağını dile getirdi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise kırsal bölgelerde internete erişimin yüzde 18.6 seviyesinde olduğunu söyleyerek, mobil iletişimi kırsala götürmenin gerekliliğini kaydetti.

Proje süresini düşürdü
Projenin ne kadar sürede tamamlanacağı sorusuna ‘2 yıl’ yanıtını alan Bakan Yıldırım, “2 yıl çok. Altı üstü 700 tane direk dikilecek. 1 yıl olsun” diyerek GSM patronlarına uyarıda bulundu.(radikal)

bigPara.com