'Bazı bankalardan rahatsızız'

Biri yabancı olmak üzere bazı bankaların döviz kurlarını yükseltebilmek için yaptıkları oyunlar piyasa oyuncularının yanı sıra Merkez Bankası'nın da canını sıkıyor.

İSTANBUL- Biri yabancı olmak üzere bazı bankaların döviz kurlarını yükseltebilmek için yaptıkları oyunlar piyasa oyuncularının yanı sıra Merkez Bankası'nın da canını sıkıyor. Merkez Bankası Bakanı Durmuş Yılmaz geçen pazar günü gazetelerin ekonomi müdürleriyle yaptığı sohbet toplantısında "Bazı bankaların davranışları bizi rahatsız edilyor' diyerek son günlerde yapılanları şöyle özetledi:
"Bazı bankaların davranışları bizi rahatsız ediyor. Hangi davranışlar bunlar? Birincisi bu bankalar dövizde kotasyon girmişler (fiyat) ancak bunun altı boş. İkincisi kotasyon giriyor ancak hemen ardından geri çekiyorlar. Bu gibi durumda Merkez Bankası'ndan yetkili arkadaşlarımız arayıp bu işin nedenini soruyor. Önümüzdeki dönemde de bu tip işlemleri yakından takip edeceğiz."
2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından dövizin hızla tırmandığı dönemde de bir büyük Amerikan bankasının İstanbul ofisinin Hazine müdürünün de dolarda manipülasyona yönelik girişimlerinden bıkan Merkez Bankası ağırlığını koymuş ve bu kişinin Bahreyn'e tayinini sağlamıştı.