BDDK bankalarla tek tek görüşecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve sektörün durumunu ele almak üzere bankalarla tek tek görüşecek.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve sektörün durumunu ele almak üzere bankalarla tek tek görüşecek. Edinilen bilgiye göre, BDDK'nın bugünden itibaren büyük bankalardan başlamak üzere, bankalarla yüz yüze görüşerek son gelişmelerden nasıl etkilendiklerini, kendi durumlarının ne olduğunu ve önlem gerekip gerekmediğini ele alacak. Bono faizleri dalgalanma öncesinde yüzde 13'ler seviyesinde iken dün yüzde 23 düzeyine kadar çıktı.
Açık pozisyon sıkıntısı yok
Bankaların yakından izlendiğini kaydeden bir yetkili, bankalarda açık pozisyon konusunda bir sorun olmadığını kaydetti. Verilen bilgiye göre, faizlerdeki artırımın bankaların bilançolarında zarar yaratarak rasyolarını olumsuz etkilemesi durumunda ise bankalardan sermaye artırımında bulunmaları istenecek.
Analistler, son dönemde faizlerdeki artış nedeniyle yüksek bono portföyü taşıyan bazı bankaların bu nedenle zarar ettiğini ve bu gelişmenin de sermaye yeterlilik rasyolarını olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Bankacılık Kanunu gereği bankaların sermaye yeterlilik rasyosunun en az yüzde 8 olması gerekiyor. Öte yandan, BDDK bankaların yeni şube açmalarını ise bir süre askıya almalarını talep ediyor.