BDDK Başkanı da basına çattı: Gazeteler krizi körüklüyor

BDDK Başkanı da basına çattı: Gazeteler krizi körüklüyor
BDDK Başkanı da basına çattı: Gazeteler krizi körüklüyor

BDDK Başkanı, ?Türk bankaları ayırdığı yedek akçeler yüzünden çok mutlu. Diğer ülke bankacılarından daha rahat? dedi. FOTOĞRAF: METIN PALA /AA

Krizde psikolojinin de çok önemli olduğunu söyleyen BDDK Başkanı, 'Benim gözlemlediğim; köşe yazarları, gazeteler yüzde 70 krizi körükler mahiyette' dedi

MALATYA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, krizin psikolojik boyutu olduğuna dikkat çekerek “Bugün benim gözlemlediğim; köşe yazarları, gazeteler yüzde 70 oranında krizi körükler mahiyette” dedi.
Malatya’da ‘Global Ekonomik Kriz ve Türk Finans Piyasasına Yansımaları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan BDDK Başkanı Bilgin, krize ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Veriler 2 ay sonra geliyor
“Bu kriz bizi doğrudan etkiliyor. Bu aşamada ben; ’kriz (L) şeklinde mi? (W) mi? (Kanca) şeklinde mi? olacak’ bunlara girmeyeceğim. Çünkü, kriz bittikten sonra arkamıza bakacağız ve ’Aaa kriz bitmiş’ diyeceğiz. Veriler biraz gecikmeli geliyor. Belki şu an kriz bitti, bilemeyiz. Çünkü en iyi veriler iki ay sonradan geliyor. Şunu da unutmamak lazım ki, psikoloji de çok önemli. Bugün benim gözlemlediğim; köşe yazarları, gazeteler yüzde 70 oranında krizi körükler mahiyette. Eşimizden dostumuzdan da biliyoruz ki iki alacağına bir alıyor. Aslında krizi biraz da kendimiz yapıyoruz. ÖTV indirimleri yapıldı. Biz kredileri izliyoruz. Taşıt kredilerinde azalma var ama bugün gidin bayilerde bazı arabalara üç ay sonrasına gün veriyorlar. Peki nereden çıktı bu para? Halkımızın cebinden çıktı. Birazcık motivasyonla aslında halkımız tüketime hazır.”

Türkler daha rahat
ABD’de çok saygın bankaların batmasından dolayı Türkiye’de bankaların korkuya kapılıp tedirgin olduklarına işaret eden Bilgin, bu tedirginliğin kredilere de yansıdığını ifade etti. Bilgin, şunları kaydetti: “Ancak şu anda bankacılarımız bilançolarından ayırdıkları yedek akçelerle mutlular veya diğer ülke bankacılarından daha rahatlar.”
Piyasalardaki durgunluğa karşın bankaların kâr etmesi nedeninin çok basit olduğunu dile getiren Bilgin, şöyle konuştu:
“Merkez Bankası, faizleri düşürdüğü için bankaların elindeki yüksek faizli devlet kağıtlarından kâr ediyor. Asıl nedeni bu. Ama acaba bankalarımız kâr etmesin mi? Eğer bankalarımız kâr etmezse, ki bunlar yedek akçedir ve ileride bize lazım olacak. Öyle günler gelebilir ki, o zaman bu kârlara ihtiyacımız olacaktır. Sonuç olarak ekonomide önümüzde önemli günler var. Bizim Türkiye olarak en büyük avantajımız genç nüfus, sadece bunu harekete geçirmemiz lazım.” (aa)