BDDK, iki yeni üyeyi bekliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BDDK), Kurul İkinci Başkanı Ahmet Şirin ile üye Nuri Doğulu'nun 'çekilen kurayla' görevlerinin sona ermesinin ardından, Bakanlar Kurulu'nun iki ay içinde iki yeni üye ataması gerekiyor.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BDDK), Kurul İkinci Başkanı Ahmet Şirin ile üye Nuri Doğulu'nun 'çekilen kurayla' görevlerinin sona ermesinin ardından, Bakanlar Kurulu'nun iki ay içinde iki yeni üye ataması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte BDDK ile ilgili Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından, Bakanlar Kurulu'na yeni iki
isim önerilecek ve atamalar, Bakanlar Kurulu Kararı ile Cumhurbaşkanı onayıyla gerçekleştirilecek. Kurumun karar organı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere yedi üyeden oluşuyor.
Üyelerin hukuk, iktisat, maliye, bankacılık, işletme, siyasal bilgiler, kamu yönetimi ve dengi dallarda veya bu dallarla ilgili mühendislik alanlarında en az lisans düzeyinde, mühendislik dalında lisans düzeyinde öğrenim görmüş olanların ise belirtilen alanlarda lisansüstü öğrenim görmüş olmaları gerekiyor. Üyeler, en az üçü bankacılık olmak üzere maliye-finans alanında en az 10 yıl deneyim sahibi ve üst düzey yöneticilik yapmış adaylar arasından atanacak.