BDDK: Kart borcunu yapılandırmada bankalar süre uzatımına gidebilir

BDDK: Kart borcunu yapılandırmada bankalar süre uzatımına gidebilir
BDDK: Kart borcunu yapılandırmada bankalar süre uzatımına gidebilir

Bilgin, ?Kredi kartlarında yapılandırma oranı yüzde 30?lara yaklaştı. Beklentimiz yüzde 50?lerdi? dedi. FOTOĞRAF:ENSAR ÖZDEMİR / AA

BDDK Başkanı Bilgin, 'Takibe düşmüş kart borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanunda öngörülen süre bu hafta sona erdi. Ancak bankaların kendi iradeleriyle makul süre uzatımına gideceklerine inanıyorum' dedi

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK ) Başkanı Tevfik Bilgin, takibe düşmüş kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunda öngörülen sürenin bu hafta sona erdiğini vurgulayarak, öngörülen süre bitse de bankaların kendi iradeleriyle kanundaki hükümlere benzer şekilde yeniden yapılandırma için makul bir süre uzatımına gideceklerine ve bu  hassasiyetlerini paylaşacaklarına inandığını söyledi. 

Süre dün doldu
Bilgin, yaptığı açıklamada takibe düşen kredi kartlarında yapılandırma oranın yüzde 30’lara  yaklaştığını, bu oranın yüzde 50’lere yaklaşmasını beklediklerini bildirdi. Kredi kartlarında, 31 Mayıs 2009 itibarıyla takibe düşen borcun yeniden yapılandırılmasına olanak tanıyan yasa 7 Temmuz’da yürürlüğe girmiş ve bu kapsamdaki borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenlere 60 gün süre tanınmıştı. Söz konusu süre dün doldu.
Varlık yönetim şirketleri dahil, 31 Mayıs 2009 itibarıyla kredi kartlarındaki takip tutarı 3.541 milyar lira, kredi kartı sayısı 2.268 milyon olarak belirlenmişti.
BDDK Başkanı Bilgin, kredi kartlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunda öngörülen sürenin dün itibarıyla sona erdiğini anımsatarak, şunları söyledi: 

Son hafta başvuru arttı
“Ancak, son bir haftadır özellikle yapılandırma başvurularının oldukça fazlalaştığı gözlenmektedir. Sonuçta ilk bir aylık performansı yüzde 7’ler düzeyindeyken, en son aldığımız bilgiler, mayıs sonu itibarıyla takipteki büyüklük içindeki oranın yüzde 30’lara yaklaştığını göstermektedir. Dolayısıyla bu ivme ve son günlerdeki yoğun başvuru dikkate alınarak, bankalarımızın tamamen kendi iradeleri ve hiçbir baskı altında olmadan kanun hükümlerine benzer şekilde, yeni yapılandırmada makul bir süre uzatımına gideceklerine ve bu hassasiyetimizi paylaşacaklarına inanmaktayım.” 

Beklenti yüzde 50 idi
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Bilgin, bu sonuca varmalarında son bir haftadır yeniden yapılandırma için yoğun talep artışının önemli olduğunu ifade ederek, “Kanun çıkarken beklenti yapılandırma oranın en az yüzde 50’ler düzeyinde olmasıydı. İnancımız yapılandırmanın bu orana yaklaşacağı yönündedir. Buradaki başarı, hem kredi kartı kullanıcılarının uygun bir şekilde borçlarını yeniden yapılandırmasına hem de bankalarımızın, daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz üzere, kredi kartı takip oranlarının aşağıya çekilmesine yardımcı olacaktır. Sonuçta iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir süreçtir” dedi.
Tevfik Bilgin, bankaların konunun duyurulması bakımından daha aktif davranmalarının önemli olduğuna da işaret etti. (Reuters)    

Sorunlu krediler bir yılda yüzde 95 arttı
Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) nisan-haziran dönemini kapsayan tüketici kredileri verilerine göre takipteki krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 95 artarak 791 milyon liraya oldu.
Dönem içinde kanuni takibe geçilen kredilerin yüzde 17 ’sini taşıt, yüzde 24 ’ünü konut ve yüzde 58’ini ihtiyaç kredileri oluşturdu.
Aynı dönemde kredi kullananların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 1.64 milyon kişiye çıktı. Nisan-haziran döneminde bankalar tarafından kullandırılan kredi miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 15.4 milyar lira olurken, bu rakam yılın ilk çeyreğine göre ise yüzde 43’lük artış kaydetti. Aynı dönemde kişi başına ortalama kredi kullanımı ise 9.4 bin lira oldu.

Banka kârları yedi ayda yüzde 35 arttı
Bu arada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankaların toplam kârı bu yıl ilk yedi ayda yüzde 35 artarak 12.7 milyar liraya yükseldi. Sektörün temmuz ayındaki kârı ise 1.7 milyar lira oldu. BDDK yetkililerine göre, bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu ise bu yıl temmuz sonu itibarıyla 19.8’e  Temmuz sonu itibarıyla bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü geçen yıl sonuna göre yüzde 4 artarak 760 milyar liraya toplam kredileri ise geçen yıl sonunun çok az altında kalarak 366 milyar lira oldu. 2008 sonunda toplam krediler 367 milyar lira idi. Toplam mevduat yüzde 4 artarak 475 milyar liraya çıkarken, mevduatın krediye dönüşüm oranı ise yüzde 81.2 oldu. 2008 sonunda bu oran yüzde 84’tü. Bankacılık sektöründe bu yıl temmuz sonu itibarıyla takibe dönüşüm oranı ise yüzde 4.9 oldu. 2008 sonunda bu oran yüzde 3.7 düzeyinde bulunuyordu. (Radikal, Reuters)


    ETİKETLER:

    BDDK