BDDK: Karta taksit akıntısına kapılmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartıyla yapılan alışverişlerin taksitlendirilmesinin önüne geçmek için gerekirse tedbir alacaklarını söyledi.

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartıyla yapılan alışverişlerin taksitlendirilmesinin önüne geçmek için gerekirse tedbir alacaklarını söyledi. BDDK, Dünya Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 'Risk Yönetimi' semineri sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bilgin, Kredi Kartları ve Banka Kartları Kanun Tasarı Taslağına şu anda son şeklinin verildiğini ve gelecek hafta internet sitesinde kamuoyunun görüşlerine açılacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"O görüşler neticesinde taslağı sayın bakanımıza arz edip kanunlaşmasını beklemek istiyoruz. Ama onun öncesinde özellikle kredi kartlarının alışverişlerde taksitlendirilmesiyle ilgili sektörde... Benim 'her zaman verdiğim bir örnek var, herkes bir şekilde' nehrin akıntısına kapılmış gidiyor) onu görüyoruz. Gerektiği zaman BDDK olarak onun belirtilerini de görmeye başladık. Bu akıntıyı bir şekilde durdururuz. Ama biz bunu sektörün kendi isteğiyle yapmasını, kendi iradesiyle yerine getirmesini istiyoruz. Bu arada Bankalar Birliği'ne de önemli görevler düşmekte. Ama eğer olmuyorsa BDDK olarak taksitlendirme konusunda da gerekli alt düzenlemelerle önlem alırız. Taslakta bunlar olmaz. Çünkü kanun esnekliğini kaybeder."
Kredi kartlarının bankalar bilançosundaki hacmi arttıkça, takibe intikal eden kart oranının da yükseldiğini kaydeden Bilgin, "Aslında gazetelerde belirtildiği kadar çok ciddi boyutlarda bir sorun değil. Ama bu demek değil ki biz hiçbir önlem almayacağız, tedbirler almayacağız. Çok yakın izliyoruz. Bu anlamda hazırladığımız Taslağı, muhtemelen internet sitemizde gelecek hafta sizlerin görüşlerine açacağız" diye konuştu.
'Kredi verirken dikkat edin'
Tevfik Bilgin, bankaları risk yönetimi konusunda da uyarırken bazı kredilerin verildiği an battığını belirterek, "Şunu söylemek istiyoruz, lütfen kredi verirken bütün risk unsurlarını dikkate alınız, bilançolarını iyi tetkik ediniz, kuvvetli teminatlar alınız, iyi firmalarla, bilançoları temiz firmalarla çalışınız" diye konuştu.
(TBB) Başkanı Ersin Özince de Türkiye'de finans sektörünün geldiği noktayı değerlendirirken "Bankacılık sektörünün, meslek hayatım boyunca bu kadar güçlü, bu kadar yakın denetlenir ve uluslararası normları hedefler bir durumda olduğu başka bir dönemi hatırlamıyorum" dedi.