BDDK: Kredi riski artıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankacılık sektörünün Haziran 2005-Aralık 2005 dönemini kapsayan Risk Değerlendirme Raporu'na göre, kredi tutarlarında yaşanan artışlar...

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankacılık sektörünün Haziran 2005-Aralık 2005 dönemini kapsayan Risk Değerlendirme Raporu'na göre, kredi tutarlarında yaşanan artışlar, bankaların kredi riskine maruz pozisyonlarını artırıyor. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin imzalı raporda sözkonusu dönemde ekonomideki olumlu gelişmelere bağlı, YTL cinsi kredilerde önemli artışlar gerçekleştiği belirtilerek, şöyle denildi:
Alacaklar artıyor
"Kredilerdeki artış olumlu. Diğer taraftan kredilerdeki artışlar, bankaların kredi riskine maruz pozisyonlarını da artırıyor. Brüt tahsili gecikmiş alacakların bu dönem yükselmiş olması, zarara dönüşme potansiyeli yüksek bu krediler nedeniyle maruz kalınan geri ödenmeme riskini arttırıyor."
Haziran-Aralık 2005 döneminde kredilerin ortalama vadesinin uzadığına dikkat çeken raporda; Türk parası kredilerin toplam krediler içindeki payının da arttığı vurgulandı. 'Kredi riski açısından vadelerin uzaması, kredi riskini artırırken, kurlarda meydana gelebilecek olumsuz gelişmeler yabancı para kredilerde riski yükseltiyor' denilen BDDK raporunda, "Bankaların rekabet nedeniyle daha riskli kredileri yöneltmeleri durumunda ilerleyen dönemde alacakların takibe dönüşüm oranı artabilir" denildi.
Sektörün risklilik düzeyi çeşitli senaryolarla değerlendirilen raporda, nakdi ve gayri nakdi kredilerin sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 5 zarara dönüşmesi durumunda sektörün toplam zarar tutarı ve sermaye yeterlilik rasyosu hesaplandı. Faiz riski açısından değerlendirildiğinde, portföyün yüzde 85'inin kamu kıymetlerinden oluşması, 'risk yoğunlaşması' olarak değerlendiriliyor. Değişken faizli kıymetlerin payındaki artış ise faizdeki ters yönlü gelişmelerin telafi edilmesine olanak sağlayabileceğinden faiz riski açısından olumlu olarak görülüyor.
Avrobond özeli vurur
Rapora göre, kamu menkul değerlerinin faizindeki olası değişimlerden en çok yabancı bankalar ile kamu bankaları etkilenecek. Avrobond fiyatlarında olası değişikliklere en duyarlı kesimin ise özel bankalar en az etkilenecek grubun kalkınma ve yatırım bankaları olduğu görülüyor.
Raporda, açık pozisyonun öz kaynaklara oranı yüksek olan yabancı bankalar ile özel bankaların ise kur artışlarına en duyarlı kesim olduğu belirtildi.