BDDK onayladı, Amerikan Hazinesi Akbank'ın resmi ortağı oldu

İSTANBUL - Türk bankacılık tarihinde bir ilk gerçekleşti ve ABD Hazinesi resmen Akbank’ın ortağı oldu. ABD’li dev finansal grup Citigroup’un dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz döneminde yüzde 33,6 hissesini ABD Hazine’sine satmak zorunda kalması üzerine grubun Türkiye’deki stratejik ortağı Akbank’a da dolaylı ortak etmiş oldu.
Dün de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ), ABD Hazinesi’nin Akbank’ın ortağı Citibank’ın Türkiye’deki varlıklarının yüzde 33.6’sını devralmasına izin verdi. Böylece Akbank, Türkiye’nin en ilginç ortaklık yapısına sahip bankası ünvanını aldı. 

John Taylor üye atayabilecek
Ekim 2006’da Sabancı Holding’in amiral gemisi olan Akbank yüzde 20 hissesini Citibank’a satmıştı. Citibank’ın bu yıl ABD Hükümeti tarafından yüzde 33,6’sının kamulaştırılmasından sonra sözkonusu ortaklık yüzünden ABD Hazine’si de Akbank’ta yüzde 6,6 paya sahip oldu. Ancak Türk kanunlarına göre izin alması gereken ABD Hazinesi, Citibank’ın Türkiye’deki varlıklarının yüzde 33.6’sını devralmak için BDDK’ya başvurdu. Kurul başvuruyu onaylayınca ABD Hazinesi Akbank’ın ortağı oldu. Böylece artık ABD Hazine Müsteşarı John Taylor, Akbank Yönetim Kurulu’na üye atayabilecek konuma geldi.
BDDK ise hisse devri kararına gerekçe olarak ABD Hazinesi’nin Citigroup’un ana hissedarı konumuna gelmesini gösterdi.
Küresel ekonomik kriz nedeniyle zora düşen Citibank, ABD hükümetinden 45 milyar dolarlık yardım almak zorunda kalmıştı. 2.3 trilyon dolarlık aktifleriyle kriz öncesi dünyanın en büyük bankası konumunda olan Citibank’ın iflas etmesinin yaratacağı etkiden korkan ABD Hazinesi çareyi bankaya ortak olmakta bulmuştu. ABD Hazinesi’nin verdiği desteğin karşılığında ise bankanın yüzde 33.6’lık hissesi Hazine’ye geçmişti. (Radikal)


    ETİKETLER:

    BDDK