BDDK şifre işlem ücretinde topu bankalara attı

BDDK şifre işlem ücretinde topu bankalara attı
BDDK şifre işlem ücretinde topu bankalara attı

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Ankara Sanayi Odası?nın (ASO) ?Gündem Toplantıları?nın yedincisine katıldı. FOTOĞRAF: ZEKERIYA ALBAYRAK / AA

İnternet bankacılığında 'Tek kullanımlık şifre' uygulamasının tüketicilere ücretlendirmesi tartışmalara neden olurken, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 'serbest piyasa ekonomisinde biz karışamayız' diyerek topu bankalara attı

ANKARA - İnternet bankacılığında ‘tek kullanımlık şifre’ uygulamasının tüketicilere ücretlendirmesi tartışmalara neden olurken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) Başkanı Tevfik Bilgin, ‘serbest piyasa biz karışamayız’ diyerek topu bankalara attı. Bilgin, “Tamamen onların takdirinde” dedi. Krizin ardından bankalar tarafından kendilerine kredi verilmekte sorunların yaşandığına ilişkin şikâyette bulunan sanayicilere ‘mutfak sizsiniz’ diyen Bilgin, bankalarında bakkal dükkânı gibi önüne gelene kredi veremeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca Bilgin, Merkez Bankası’nın riks merkezi müdürlüğü kara listesinin özel sektör tarafından da görülmesi ve kara listede bulunmayan firmalara bankacılık sektörünün daha düşük faiz uygulaması önerisinde bulundu. 

Yabancılara kâr uyarısı
“Kâr dağıtmak isteyen her bankanın bize başvurmasında fayda var” diyen Bilgin, Türkiye’de şube açan yabancı sermayeli bankaların kar dağıtımı konusunda kendilerine kulak vereceğine inandıklarını söyledi. Bilgin, “Bankalarımız bu yıl gösterdiği performansı, muhtemeldir ki bundan sonraki birkaç yılda yakalanmayacak. Bu nedenle kâr dağıtımında hassasız. Son iki yılda olduğu gibi bu yıl da kâr dağıtmak isteyen her bankanın bizim görüşlerimiz almasını istiyoruz”dedi. Bilgin, içinde bulunulan dönemin güven bunalımının olduğu ve sıkıntıların biraz azaldığı bir dönem olduğunu belirtirken, “Bu bir gerçek toparlanma zamana yayılacak ve çok hızlı olmayacak’ dedi. Global krizin şekil ve yer değiştirdiğini ileri süren Bilgin, Türkiye’nin şahsına münhasır bir yere sahip olduğunu dinamik bir nüfus potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.
Bilgin, bankacılığın güçlü olmasından dolayı global depremi Türkiye’nin hafif atlattığını belirtirken, “Bankacılık sistemi makroekonomik dengelere büyüteç etkisi yapabildi” dedi. Bilgin, bankacılıkta aktifin yüzde 47’sinin krediler olduğunu belirtirken, “Aktifin yüzde 47’sini oluşturan kredilerde, son dönemde bir miktar hareketlenme görsek de Ekim 2008-Ekim 2009 döneminde krediler sadece yüzde 1  arttı. Ekim 2009 sonunda krediler toplamı 377 milyar TL” dedi. Bilgin, 201’da sektörde kredi büyümesinin 2009’a göre daha güçlü olmasını ve yüzde 10-15 arasında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.
Bilgin, “Beklentimiz, genel ekonomik çevreye bağlı olarak söz konusu trendin 2010 yılında da devam edeceği şeklindedir. Tahminimiz 2010’da da ihtiyatlığın esas olacağı, ancak bunun ihtiyatlı bir iyimserlik olacağıdır” dedi.

Tek kullanımlık şifre nedir?
1 Ocak’tan itibaren Türkiye’deki tüm bankaları kapsayacak uygulamayla hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak ‘Tek Kullanımlık Şifre’ istenecek. Uygulamada banka, internet şubesini kullanacak müşterilere cep telefonlarına kısa mesajla  (SMS) ‘Tek Kullanımlık Şifre’ gönderecek.
İnternet şubesi kullanan müşterilerin işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi. Tüketicilerin bu konuda acele etmeleri gerekiyor.
(Radikal)


    ETİKETLER:

    BDDK