BDDK uyardı: Konutta batığı artan bankanın işlem yetkisini kaldırırız

BDDK uyardı: Konutta batığı artan bankanın işlem yetkisini kaldırırız
BDDK uyardı: Konutta batığı artan bankanın işlem yetkisini kaldırırız

Konut kredilerinde son dönem bir hareketlenme olduğunu söyleyen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, ?Buna karşın bu alanda çok büyük bir risk beklemiyorum? dedi. FOTOĞRAF: ÖMER TEKDAL / AA

Pazar payını ölçüsüzce büyüten, müşterilerine reklamlarında duyurmadığı yeni masraflar çıkartan bankaları uyaran BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 'Konut kredilerinde sektörün çok üzerinde takipte kredisi olan bankaların geçici de olsa işlem yapma yetkisini alabiliriz' dedi

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK ) Başkanı Tevfik Bilgin, konut kredilerinde Türk bankacılık sisteminin ortalama takibe dönüşüm oranına göre göze çarpacak kadar üzerinde olumsuz performans gösteren bankalar için geçici de olsa işlem yapmama kararı alabileceklerini açıkladı.
BDDK Başkanı Bilgin konut kredilerinde büyüme potansiyeli bakımından şu anda işin başında olduklarının ve bu kapsamda bankalara büyük görev düştüğünün altını çizerek, şöyle konuştu: 

Ölçüsüz büyüyene ihtar
“Son günlerde bu alandaki hareketlenme elbette ki önemlidir ve bunun piyasalara olumlu etkisi görülecektir. Ancak, kredi kartlarının canlandığı ilk yıllarda olduğu gibi pazar payını ölçüsüzce büyütmeyi, komşu bankanın aldığı karara reklamdan başka bir işlerliği olmayan başka bir kararla cevap vermeyi, maliyet-kâr analizini yapamayacak durumda olan konut kredisi kullanıcılarına her şey dahil fiyatları yansıtmamayı, büyük umutlarla şubeye giden müşteriye reklamlarda hiç de yer almayan  yeni masraflar çıkarmayı; ekonomik krizde rüştünü ispatlamış ve dünya çapında gurur kaynağımız olan bankalarımızın yapmayacağını düşünüyoruz.
Diğer yandan, kredi kartlarında belirttiğim gibi konut kredileri trendinde de Türk bankacılık sisteminin ortalama takibe dönüşüm oranına göre göze çarpacak kadar üzerinde olumsuz performans gösteren bankalar için geçici de olsa Bankacılık Kanunu’nun 4. maddesi gereği işlem yapılması da gündeme gelebilir.” 

Konutta risk az
Konut kredilerinde son dönemde bir hareketlenme olduğunu ve bunun piyasalara olumlu etki yapacağını vurgulayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, buna karşın bu alanda çok büyük bir risk beklemediğini de söyledi. Geçen yıl sonunda 39 milyar lira olan konut kredisi tutarı, bu yıl 7 Ağustos itibariyle 41 milyar liraya ulaştı.
BDDK Başkanı Bilgin, “Ancak sözkonusu bu rakamları okurken ödemeler yapıldığını da unutmamak lazım. Geçmişte kullandırılan krediler, özellikle konut kredilerinde ödeme yapıldıkça tutarlar aşağıya iniyor. Dolayısıyla onları düştüğümüz zaman kullandırılan yeni konut kredileri hacminin daha da büyük olduğunu görüyoruz” açıklamasında bulundu. 

Sabit faiz önemli
Türkiye olarak konut kredilerinde diğer ülkelerden farklı olduklarını vurgulayan BDDK Başkanı Bilgin, şunları kaydetti: “En büyük farkımız faizlerin sabit olması, teminatlı bir kredi türü olması, ikincil piyasasının oluşmamış olması ve yeni yeni gelişen bir enstrüman olmasıdır. Türk bankacılık sisteminde ve Türkiye ekonomisinin geleceğinde konut kredileri en önemli enstrümanlardan biri olacaktır. Bugün itibariyle, dünyada yaşadığımız derin ekonomik krize rağmen, konut kredilerinde çok büyük bir risk oluşmasını beklememekteyim.” 

Ödemelerine sadık
Bilgin, şahsen ve elindeki veriler kapsamında, konut kredilerinde takip anlamında çok büyük bir risk beklemediğini, eğilimin de bunu gösterdiğini de vurguladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, bunun nedenini ise şöyle özetledi:
“Nedeni çok basit, 850 bin konut kredisi kullanıcısı var. Bunların yarıdan fazlası düşük faiz oranları ile konut kredisi aldılar. Şu anda o faiz oranlarına daha yeni yeni ulaşılıyor. Konut kredisi kullananlar ödemelerine çok sadık.”

15 bin sorunlu kredi
Bu yıl haziran sonu itibariyle, takipteki konut kredisi müşteri sayısı toplam 15.000 olarak belirlendi. Geçen yıl sonunda konut kredilerinde yüzde 1.32 olan takibe düşme oranı, bu yıl 7 Ağustos itibariyle yüzde 1.95 düzeyine çıktı. (Radikal)


    ETİKETLER:

    BDDK