BDDK uyardı, Yapı Kredi satışı üç günde tamamlandı

Geçen hafta perşembe günü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin tarafından 'YKB masada fazla kaldı' diye uyarılan Koç Finansal Hizmetler ve Çukurova Grubu üç gün gibi kısa sürede Yapı Kredi Bankası'nın satışı için imza attı.

İSTANBUL - Geçen hafta perşembe günü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin tarafından 'YKB masada fazla kaldı' diye uyarılan Koç Finansal Hizmetler ve Çukurova Grubu üç gün gibi kısa sürede Yapı Kredi Bankası'nın satışı için imza attı. Böylelikle Çukurova Grubu'na ait yüzde 44.53 ve TMSF'ye ait yüzde 12.89 olmak üzere bankanın toplam yüzde 57.4 oranındaki hissesinin 1 milyar 160 milyon avroya (2 milyar 25 milyon YTL) Koç Finansal Hizmetler ve Koçbank Nederland'a satışı tamamlanmış oldu.
Satış için ön anlaşmayı 31 Ocak 2005 tarihinde yapmasına karşın bir türlü imza aşamasına gelemeyen iki grup uyarının ardından tüm hafta sonu süren görüşmeler sonucu pazar gecesi saat 22.30 sularında beklenen anlaşmaya imza attılar.
Bu arada iki grubun anlaşmada son rötuşları yaptığı pazar günü Çukurova Grubu'na ait Sky TV'ye konuk olan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün de sert bir üslupla bu işin bitirilmesi gerektiğini vurgulaması satıştaki gecikmeden üst kurulların rahatsızlığını iyice ortaya koydu.
Anlaşmanın hemen ardından gece geç saatlerde BDDK ve TMSF yetkililerini arayarak bilgi veren iki grubun temsilcileri dün sabah ise kamuoyuna yaptıkları açıklamada, Çukurova Grubu'na ait yüzde 44.53 ve TMSF'nin mülkiyetindeki yüzde 12.89 olmak üzere Yapı Kredi Bankası'nın toplam yüzde 57.4 oranındaki hissesinin 1 milyar 160 milyon avroya (2 milyar 25 milyon YTL) Koç Finansal Hizmetler ve Koçbank Nederland'a satışı konusunda sözleşme imzalandığını duyurdu. 8 Mayıs pazar günü imzalandığı açıklanan sözleşmeye göre, Yapı Kredi'nin toplam değeri 2 milyar 21 milyon avroya karşılık geliyor.
Para borç ödemeye gidecek
Satıştan elde edilen gelirin büyük bölümü Çukurova Grubu şirketlerinin kredi borcuna mahsuben Yapı Kredi Bankası'na ödenecek. Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in şirketlerinin kullandığı krediler nedeniyle Yapı Kredi Bankası'na olan yaklaşık 1 milyar 559 milyon avroluk (2 milyar dolar) borcundan mahsup sonrası kalan kısım da yeniden yapılandırılacak. Satış tutarının 194 milyon avroluk bölümü de Çukurova Grubu'nun Pamukbank'a olan borçları nedeniyle TMSF'nin hesabına yatırılacak.
Turkcell'de opsiyon Çukurova'nın
Ayrıca, Çukurova Grubu'na YKB'nin Turkcell İletişim ve Turkcell Holding'de sahip olduğu hisseleri 1 yıl içinde satın alma hakkı (opsiyon) da veriliyor. Böylelikle Yapı Kredi'nin bugünkü yönetimiyle Çukurova Grubu arasındaki opsiyon kavgası da sona ermiş oldu. Çukurova YKB'nin Fintur Technologies, Digital Platform (Digiturk), Superonline'da sahip olduğu hisseleri de satın alabilecek.
Koç Finansal Hizmetler ve Çukurova Grubu'ndan yapılan açıklamada hisse devrinin, resmi makamlardan gerekli izinlerin alınmasını takiben gerçekleşeceği belirtildi. Edinilen bilgiye göre Yapı Kredi Bankası'nda hisse devrinin birkaç ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu arada Koç Finansal Hizmetler'in Yapı Kredi Bankası'ndaki hisse devri gerçekleşinceye kadar yönetim kurulunda bir gözlemci üye bulundurmayı talep edeceği öğrenildi. Bu taleple ilgili kararı BDDK verecek.
Sandığın SSK'ya devri önşart
Sözleşmede, BDDK, TMSF, Rekabet Kurumu, SPK gibi resmi kurumlarla beraber bazı iştiraklere ilişkin yurtdışındaki resmi kurumlara yapılacak bildirimler ve buralardan alınacak izinlerin yanı sıra YKB Mensupları Yardım ve Emekli Sandığı Vakfı'nın ilgili mevzuatın öngördüğü şartların yerine getirilmesi şartıyla kamu sosyal güvenlik sistemine alınması için yetkili makamlarca gerekli izin ya da kararların usulünce alınması, hisse devir işleminin tamamlanması da bir ön şart olarak öngörüldü. Bu konuyu düzenleyen Sosyal Güvenlik Reform Yasa Tasarısı halen TBMM komisyonlarında görüşülüyor. Koç Finansal Hizmetler'e yakın çevreler söz konusu tasarı yasalaştıktan sonra özel emeklilik sandıklarıyla ilgili ilk uygulamanın Yapı Kredi Bankası'nda gerçekleşeceğini ifade ediyor.
Mali iştirakler de satıldı
Yapı Kredi Bankası'nın çoğunluk hissesini satın alan Koç Finansal Hizmetler, bankanın bazı mali iştiraklerini de bünyesine kattı. Sözleşmeye göre Yapı Kredi Emeklilik, Yapı Kredi Sigorta, Yapı Kredi Portföy, Yapı Kredi Koray, Yapı Kredi Finansal, Yapı Kredi Yatırım ve Yapı Kredi Factoring'in Yapı Kredi Bankası ve Çukurova Grubu'nun mülkiyetindeki hisseleri de KFH'ye geçti.
Çukurova ve Koç Holding'ten sürece ilişkin yapılan açıklamada KFS ile Çukurova Holding arasında, satışa ilişkin ilk hisse devir sözleşmesinin 31 Ocak 2005'de imzalandığı hatırlatıldı.
YKB sektörde beşinci sırada
El değiştiren Yapı Kredi Bankası'nın 2004 sonundaki toplam aktifleri 24.6 katrilyon lira. Bankacılık sisteminin aktiflerinden yüzde 8'lik pay alan banka, Eylül 2004 itibarıyla aktif büyüklükte Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası'nın ardından 5. sırada yer aldı. Yapı Kredi Bankası'nın Türkiye kredi kartı pazarındaki payı yüzde ise 25. Satınalmadan sonra Koç Finansal Hizmetler'in aktifteki payı Koçbank ve Yapı Kredi i Bankası ile bankacılık sisteminin yüzde 11.4'üne ulaşacak.
Anlaşma ne getiriyor?

 • Çukurova Grubu'nun yüzde 44.53 TMSF'nin yüzde 12.89 olmak üzere toplam yüzde 57.42 Yapı Kredi Bankası hissesi Koç Finansal Hizmetlere devrediliyor.
 • Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 100 hissesinin değeri 2 milyar 21 milyon avroya geliyor. Ocak ayında bu değer, 2 milyar 50 milyon avro olarak açıklanmıştı.
 • Bu durumda Yapı Kredi'nin yüzde 57.42 hissesine ödenecek rakam 1.16 milyar avro, bu rakam üzerinden hisse fiyatı da 4.80 YTL'ye denk geliyor.
 • Hisse devir bedelinin büyük bölümü, Çukurova Grubu'nun Yapı Kredi Bankası'na olan borçlarına mahsub edilecek. Grubun Yapı Kredi Bankası'na olan toplam kredi borcu ise 2 milyar dolar civarında.
 • Çukurova Grubu'na Yapı Kredi Bankası'nın portföyündeki Turkcell İletişim ve Turkcell Holding hisselerini alma hakkı verildi.
 • Çukurova Grubu, Yapı Kredi Bankası'nın Fintur, Digitürk, Superonline'da sahip olduğu hisseleri de satın alacak.
 • Koç Finansal Hizmetler, Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 42.58'lik halka açık bölümü için de küçük hissedarlara çağrıda bulunacak.
  'Küçük yatırımcılar 'çağrı'ya katılmaz'
  Koç Holding'ten dün yapılan açıklamada küçük ortaklara ait hisseler için de çağrı yapılacağı duyuruldu. Koç Holding'ten İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamada, "Ek olarak Sermaye Piyasası Kurulu'ndan gerekli izinlerin alınması ve devir işleminin tamamlanmasını takiben, sözleşme konusu hisseler dışında kalan halka açık Yapı Kredi Bankası hissedarlarına yönelik çağrıda bulunulacak" denildi.
  Ancak borsa çevreleri borsa fiyatının altında gerçekleşen satış nedeniyle küçük yatırımcıların hisselerini Koç Finansal Hizmetler'e satma konusuna sıcak bakmayacağı belirtiliyor. Yüzde 100 hissesi 2 milyar 21 milyon avroya satılan Yapı Kredi Bankası'nın beher hissesinin ederi yaklaşık 4.80 YTL'ye karşılık geliyor. Buna karşın YKB hisselerinin borsada 5.20 YTL'den işlem gördüğüne dikkat çeken borsa çevreleri, bu yüzden çağrıya katılım olmayacağını vurguluyor. Borsacılar dün satış fiyatının piyasada düşük bulunması yüzünden hisselerin değer kaybına uğradığına da dikkat çekiyor. Yapı Kredi Bankası hisseleri dün günü yüzde 2.8 oranında değer kaybıyla 5.20 YTL'den tamamladı.
  Satış fiyatı neden düşük?
  Satış tamamlanmasına karşın Yapı Kredi Bankası'nın Koç Finansal Hizmetler'e satışında ortaya çıkan fiyat birçok kesimi hayal kırıklığına uğrattı.
  31 Ocak tarihinde hisse devir sözleşmesi imzalayan ve 1 milyar 176 milyon avroya anlaşma sağlayan iki grup geçen bu süre boyunca Turkcell değer kazanmasına karşın 1 milyar 160 milyon avro ile daha düşük fiyatlı bir anlaşmaya imza attı. Çukurova Grubu'na yakın kaynaklar fiyatın düşük kalmasında Yapı Kredi Bankası emekli sandığında çıkan beklentilerin ötesindeki açığın etkili olduğunu söyledi. Bilindiği gibi Yapı Kredi Mensupları Yardım ve Emekli Sandığı Vakıf bankanın KFH'e satışının ardından SSK'ya devredilecek. Ancak bu devir sırasında Yapı Kredi Bankası'nın başka deyişle yeni patron Koç Finansal Hizmetler'in sandığın bu açığını kapatması gerekiyor. KFH'nin 31 Ocak 2005'ten bu yana Yapı Kredi Bankası'nda yaptığı çalışmalarda sandıktaki açığın beklentilerin çok üstüne çıktığını gördüğü için de bankanın fiyatını aşağı çektiği öne sürülüyor.
  Bankacılık sektörü rahatlıyor
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Çukurova'nın elindeki Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için nihai sözleşme imzalanmasıyla bankacılık sistemi üzerindeki enerji birikiminin büyük ölçüde ortadan kaldırıldığını belirterek, "Uzunca bir süredir tüm tarafların tüm ilgili kurumların, grupların iyi niyetiyle üzerinde hassasiyetle durduğu bir süreç sonuçlanmıştır. Bu gelişme ile tüm bankacılık sistemi üzerindeki enerji birikimi büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır" dedi.
  Koç: Bankacılıkta ilk üçe girdik
  Koç Holding, Yapı Kredi'nin yüzde 57.42 hissesinin satın alınması sonucu Koç Grubu'nun finans sektöründe lider konuma geleceğini ayrıca bankacılık sistemi üzerindeki risklerin ciddi ölçüde azalacağını açıkladı.
  Açıklamada, bu işlemin, Koç Grubu ve UniCredito'nun finans sektöründe büyümeye yönelik stratejik hedefinin sonucu olduğu belirtilerek, "YKB'nin alınmasından sonra, KFH ortak girişimi aracılığıyla toplam aktif, mevduat ve kredi yönünden Türkiye'deki ilk üç özel banka grubundan birisi olacak. KFH'nin finans hizmetleri ağı, 7 milyon müşterisi ve ülkedeki 560'ı aşan şubeleri ile sektörde önder olacaktır" denildi.
  Açıklamada, bu birleşik grubun güçlü bir dağıtım ve üretim platformunun yanı sıra finansal hizmetlerin çoğu stratejik alanında lider kuruluşlardan birisi olacağı kaydedildi.
  'Müzakerelerin sonucunda gelmiş olduğumuz noktadan fevkalade memnuniyet duymaktayız' diyen Koç Grubu "KFH'nin YKB'yi alması ile Koç Grubu'nun Türk finans sektöründe lider kurumlardan biri konumuna gelmesinin yanında, bu işlem bankacılık sistemi üzerindeki risklerin ciddi ölçüde azalmasını sağlayacaktır" yorumu yapıldı.
  UniCredito: Genişleme sürecek
  UniCredito'nun açıklamasında ise "Koç Grubu ile yaptığımız başarılı ortaklık sonrasında, Türk finansal sektöründeki konumumuzu ve bölgedeki genişlememizi daha ilerigötürme konusunda çok istekliyiz. KFH'nin YKB'yi almasından sonra, UniCredito'nun yeni Avrupa bölümü net kârının yaklaşık yüzde 25'ini temsil edecektir" denildi.
  Açıklamaya göre, KFH, Mart 2001 tarihinde bir holding şirketi yapısına dönüştü. Ekim 2002 tarihinde Koç Grubu UniCredito ile KFH'nin yüzde 50'sinin UniCredito tarafından alınması yoluyla stratejik bir ortaklık kurdu. KFH'den yapılan açıklamada 31 Aralık 2004 itibarıyla, KFH'nin olumlu finansal sonuçlar elde ettiği bildirilerek, "Şirket 145 milyon avroluk net kâr, yüzde 23'lük kârlılık oranı, yüzde 40'lık maliyet/kâr rasyosu ve yüzde 21'lik sermaye yeterlilik oranını yakaladı. Yine ayni tarih itibarıyla, KFH grubu 1.1 milyon müşterisine çok kanallı dağıtım ağına tabi 163 şube, 294 ATM, 26 bin POS ve 3 bin 921 personeli ile hizmet verdi.
  KFH, yedi finans şirketine sahip. Bunlar arasında Koçbank mevduat bakımından yüzde 3.7'lik piyasa payı (3.9 milyar avro) ve kredi bakımından yüzde 3.8'lik piyasa payı (2.2 milyar avro) ve 5.8 milyar avroluk malvarlığı göz önüne alındığında özel bankalar arasında beşinci sırada, kamu bankaları da dahil olduğunda 8. sırada yer alıyor" denildi.