'BDDK'cılar görevi ihmal etti'

Başbakanlık Teftiş Kurulu, İmarbank'ta hesapların 'çift kayıtlı' tutulması konusunda eski Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca'yı "görevini ihmal etmek ve kusurlu olmakla" suçladı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık Teftiş Kurulu, İmarbank'ta hesapların 'çift kayıtlı' tutulması konusunda eski Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca'yı "görevini ihmal etmek ve kusurlu olmakla" suçladı. Eski Bankalar Yeminli Murakıplar Kurulu Başkanı Abdülhalik Berber de, çifte kayıtlılık konusunda 'görevini ihmal etme ve kusurlu olmakla' suçlandı.
Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İmarbank'taki yolsuzlukla ilgili yürüttüğü araştırma ve incelemelere ilişkin raporunu tamamladı. İmarbankta'ki hesapların 'çifte tutulması olayını ve bu konudaki sorumluları' mercek altına alan kurul, dönemin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Akçakoca ile Bankalar Yeminli Murakıplar Kurulu Başkanı Abdülhalik Berber'i suçlayan rapor hazırladı.
Görevi ihmal ve kusur
Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu'na göre, eski Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Akçakoca ve Berber, İmar Bankası'ndaki hesapların çift kayıtlı tutulmasında 'görevi ihmal etti ve kusurlu' davrandı. Rapora göre, çifte kayıt tutulan İmarbank şubeleri zorunlu olan denetime tabi tutulmadı. Bu nedenle de denetimsizlikten yararlanan banka yönetimi bu yolsuzluğu gerçekleştirme konusunda rahat hareket etti, kapsamı ve etkisi büyük olan bir yolsuzluk ve suiistimale imza atıldı. Raporda çifte kayıtlılık konusu incelenirken, İmarbank'ın, anlaşılması zor alan karmaşık ve ayrıntılı bir sistem kullanarak bu yasadışı yola başvurduğu belirtildi. Raporda 'İnformation Teknolojileri' kavramına yer verilerek, bankanın çifte kayıt için bu teknolojinin bütün avantajlarını kullandığı kaydedildi.
2004 sonunda savcılığa gönderildi
Başbakanlık Teftiş Kurulu, gereği yapılmak üzere 53 sayfalık raporu, ek klasörlerle birlikte, İmarbank yolsuzluğuyla ilgili davanın görüldüğü Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na, 2004 yılı sonunda, 'ek delil' olarak gönderdi.
Başbakanlık Teftiş Kurulu daha önce de İmarbank yolsuzluğu kapsamında 'açığa bono satışları' konusunda bir soruşturma yapmış ve rapor hazırlamıştı. Raporda, yine eski BDDK Başkanı Akçakoca ve dönemin BDDK yönetimi 'görevi ihmal kusurla' suçlanmıştı.