BDDK'da 'denetim' operasyonu

BDDK'da 'denetim' operasyonu
BDDK'da 'denetim' operasyonu
Son dönemlerde bürokraside yaşanan görevden almalar BDDK'ya sıçradı. BDDK Başkan Yardımcısı Cangürel ve iki denetim daire başkanı görevden alındı.

17 Aralık operasyonundan sonra bürokraside yaşanan görevden almalar hem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) hem de Telekomünikasyon İleşitişim Başkanlığı’na (TİB) sıçradı. BBDK Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel ile 2 daire başkanı görevden alındı. Görevden alınan daire başkanları Denetim Dairesi’nden; Faik Atay ile Mutlu Tosun. TİB’de ise 5 daire başkanı görevden alındı.
Ozan Cangürel, 4 Şubat 2013 tarihinde BDDK Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı. 2002 yılında bankalar yeminli murakıbı olan Cangürel, 2009 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’da Risk Yönetimi Daire Başkanlığına getirilmişti. Bu görevi 4 yıl yürüttükten sonra 2013 yılının başında denetimden sorumlu başkan yardımcılığına atanmıştı. Cangürel, başkan yardımcılığında daha birinci yılı dolmadan görevden alınmış oldu. Yine görevden alınan iki daire başkanı da denetim dairelerinde daire başkanlığı yapıyordu.
Fethullah Gülen’in son çıkan ses kayıtlarında, “Bank Asya Talimatı/Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’da adamlarımız var” başlığıyla bir ses kaydı internet sitelerinde yayımlanmıştı. Bu ses kaydının Gülen’e yakın isimler arasında geçtiği iddia edilmişti. Ses kayıtlarında, ‘Bank Asya’ya girilme durumu vardı ya” diye konuşan bir kişi; normalde, bunun mümkün olmadığını, olsa bile kademelerde arkadaşlar olduğunu dile getiriyor. Ses kayıtlarında, BDDK yönüyle bir sıkıntı olmayacağı ancak söylenti çıkması halinin tehlikeli olabileceği dile getirildikten sonra, 5-10 tane işadamının 300 milyon lira mevduat getirmeleri konusuna değiniliyor.

Bankaya el koyulması

Son günlerde ‘bir bankaya’ BDDK tarafından el konulacağına ilişkin iddialar basına yansıyor. Bir bankaya el konulmasına ilişkin mevzuat Bankacılık Yasası’nın 14. maddesinde yer alıyor. Bankaya BDDK’nın Kurul üyeleri tarafından el konulabiliyor. 7 kişilik Kurul’daki üyelerden 5’inin aynı yönde oy kullanması gerekiyor. Bir bankaya el konulması için bankanın mali performansının bozulması, dolayısıyla mevduat sahiplerinin haklarının ve mali sistemin güvenliğinin ve istikrarının tehlikeye düşmüş olması gerekiyor. İkinci bir neden ise hakim ortakların bankayı zarara uğratmaları.

TİB’DE 5 DAİRE BAŞKANI


Görevden alma kervanına “dinlemelerin merkezi” Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı” da katıldı. Kurumdaki tüm daire başkanları görevden alındı. Torba kanunda yer alan düzenlemelerin yasalaşmasından sonra ise, bu başkanlıklara atama yapılması bekleniyor. TİB Başkanlığı’na MİT’ten gelen Ahmet Cemalettin Çelik’in ilk icraatı başkanlıktaki tüm daire başkanlarını değiştirmek oldu. Halen kurumda Hukuk Dairesi, Teknik İşletme Dairesi, Bilgi İşlemleri Dairesi, İdari Daire ve İnternet Daire Başkanlığı bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, tüm daire başkanlıkları görevden alınırken; boşalan daire başkanlıklarına torba kanunun yasalaşmasının ardından atama yapılacak.

bigPara.com