BDDK'dan finans sektöründeki yabancı yöneticiye kimlik kontrolü

BDDK'dan finans sektöründeki yabancı yöneticiye kimlik kontrolü
BDDK'dan finans sektöründeki yabancı yöneticiye kimlik kontrolü

Tevfik Bilgin başkanlığındaki BDDK yabancı banka yöneticilerini de yakın takibe aldı. FOTOĞRAF: BERK ÖZKAN / AA

BDDK banka ve finans kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ve kurucularına yönelik kimlik bildirimini zorunlu hale getirdi. Yeni yönetmeliğe göre yöneticiler ikametgâh bilgileri, özgeçmiş ve nüfus cüzdanı örneklerini kuruma gönderecek
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Bankacılık sektöründe son dönemde tırmanışa geçen yabancı payı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK ) bu bankalardaki üst düzey yöneticilerine kimlik bildirimi zorunluluğu getirmesine neden oldu.
Türkiye ’deki bankacılık sisteminde yabancı payındaki artış eleştirilere neden olurken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu gerek finans kesiminin yönetici kadrosundaki yabancılara, gerekse kurucularına yönelik kimlik bildirimi konusunda düzenlemeye gitti.

Yönetmelik değişti
Kimlik paylaşım sistemi hakkında değişiklik içeren mevzuat taslağında, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Sirketlerinin Kurulus ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Böylece söz konusu yönetmeliğin ‘Şirketlerin Kurulusunda Aranacak Belgeler’ başlığında daha önce ‘Gerçek kişi kurucu ortakların nüfus kağıdının noter onaylı örnekleri ve ikâmetgah ilmühaberleri’ ibaresi, ‘Yabancı uyruklu gerçek kişi kurucu ortakların, nüfus cüzdanı veya pasaportlarının noter onaylı örnekleri ve ikâmetgâh belgeleri’ şeklinde değiştirildi.

İkametgah da istenecek
Yine başka bir yönetmelik Bankaların Üst Yönetimine Atanacakların Bildirim Yemin ve Mal Beyanında Bulunması ve Karar Defterlerinin Tutulmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de, “Mesleki tecrübelerini ve aldıkları eğitimlerini içeren bölümde örneğe uygun olarak düzenlenecek ayrıntılı öz geçmisleri ile lisans ve gerekmesi halinde lisansüstü diplomaları ve yabancı uyruklu kişiler için nüfus cüzdanı veya pasaportlarının noter onaylı örnekleri ve ikâmetgah belgeleri” diye düzenlendi. 

6 yılda yüzde 38 yükseldi
Bankacılık sektöründe yabancı payı 6 yıl önce yüzde 3 iken, bu rakam 2010 yılının Haziran ayında yüzde 40’a yükseldi. Türkiye’de 49 banka arasında Arap kökenli bankaların sayı olarak yüzde 15 düzeyinde, aktif büyüklük olarak yaklaşık yüzde 5-6 seviyesinde.


  ETİKETLER:

  BDDK

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara