BDDK'nın 'YKB' mesaisi

Bankacılık sektörünün büyükleri arasında yer alan Yapı Kredi Bankası'nın (YKB) sahiplik sorununun çözümü için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) devreye girdi.

ANKARA - Bankacılık sektörünün büyükleri arasında yer alan Yapı Kredi Bankası'nın (YKB) sahiplik sorununun çözümü için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) devreye girdi. Koç Finansal Hizmetler A.Ş. dün Yapı Kredi'de detaylı inceleme (due diligence) için gizlilik anlaşması imzalayıp, bankayı satın alma niyetini bir adım daha ileriye taşırken, Reuters, Koç Finansal Hizmetler Genel Müdürü Kemal Kaya ile Çukurova Grubu'ndan satış görüşmelerini yürüten Osman Berkmen'in dün BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'le görüşeceğini duyurdu.
Öte yandan, bu görüşmenin basından uzak tutulması için büyük bir çaba harcandı. Haber üzerine BDDK'ya giden basın mensupları görüşmenin başladığını teyit etti, ancak görüşme sonrası Koç ve Çukurova yetkilileri basını atlatarak BDDK'dan ayrıldı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de akşam saatlerine kadar süren görüşmeden sonra da kurumdaki çalışmasını sürdürdü.
ÇukurovaGrubu Yapı Kredi Bankası'ndaki yüzde 45 oranındaki hissesinin satışı için Koç Grubu ile görüşme mutabakatı, dün de bankada inceleme yapmak için gizlilik anlaşması imzalamıştı.
Turkcell hisseleri ne olacak?
Yapı Kredi'nin satışı, yalnız alıcı ve satıcıyı değil, ilgili otoritelerin de devreye girmesini gerektirecek özellikler taşıyor. Yapı Kredi Bankası'nın Çukurova Grubu'na ait olan yüzde 45 oranındaki hisselerinin yüzde 39.2'si (kalan kısmı Sigortacılık Yasası'na göre rehnedilemiyor) TMSF'ye Pamukbank'tan kaynaklanan borç ödeme sözleşmesi gereğince rehinli. Yapı Kredi Bankası'nın satışı, öngörülen 31 Ocak 2005 tarihine kadar gerçekleşse bile, grubun borç ödeme kabiliyetine katkıda bulunmayacak. Bu nedenle aynı tarihte Yapı Kredi Bankası bünyesindeki yüzde 13.1'lik Turkcell hisselerinin Çukurova tarafından geri alınmasına katkı sağlamayacak. Çukurova, bu tarihe kadar yaklaşık 1.3 milyar dolarlık bu hisseleri almadığı takdirde, hisseler üzerindeki hak Yapı Kredi'ye geçecek. Bu durum, grubun Turkcell üzerindeki kontrol hakkını da kaybetmesi anlamına gelecek. Gruba ait Turkcell hisselerinin yüzde 16.5'i de yine Pamukbank borçları nedeniyle TMSF'ye rehnedilmiş durumda.
Yapı Kredi Bankası'nın hisselerinin satışı ile 'sahiplik' sorununun çözülmesi, niyet mektupları çerçevesinde Uluslararası Para Fonu IMF'e verilen taahhütlerden birinin yerine getirilmesi açısından önemli. Ancak, bu sorunun tek başına çözümü yeterli olmadığı için satış sürecinde BDDK, TMSF gibi ilgili kamu otoritelerine de görev düştüğü ifade ediliyor.