BDDK'ya Öztekin TMSF'ye Gül geldi

BDDK'ya Öztekin TMSF'ye Gül geldi
BDDK'ya Öztekin TMSF'ye Gül geldi

Mukim Öztekin

Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na Mukim Öztekin atandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na da Şakir Ercan Gül geldi. Her iki kurul başkanlığına atama dün Resmi Gazete ’de yayımlandı. Öztekin’den dün akşamüstü ‘acil işlerden’ sayılarak randevu alındığı ve yemin ettiği öğrenildi. Mukim Öztekin pazartesi günü göreve başlayacak. 

Güçlü kurumsal kimlik 

Finans kökenli olan Mukim Öztekin, Garanti Bankası, Albaraka Türk, Asya Finans Kurumu gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra Mayıs 2004’te Ziraat Finansal Kiralama Genel Müdürlüğü görevini üstlenmişti. Daha sonra 2009’da BDDK kurul üyeliğine getirilen Mukim Öztekin, eski bir üye olan Servet Taşdelen’in mahkeme kararı ile kurul üyeliğine geri dönmesi üzerine BDDK’daki üyeliğini bırakmak zorunda kalmıştı. Öztekin daha sonra TMSF’de kurul üyeliğine getirilmişti. Piyasada yeni BDDK başkanından en büyük beklenti güçlü kurumsal kimliğin devamı olarak özetlendi. BDDK’nın küresel kriz sürecinde bu güçlü kimliği ortaya koyduğunu belirten piyasa uzmanları, Öztekin’in hem BDDK hem TMSF’de görev yaptığını, piyasayı da bildiğini belirterek, kurumsal kimliğin devamını sağlayacağına inandıklarını kaydettiler.
Şakir Ercan Gül, 2004’te TMSF’ye atandı. TMSF’de ikinci başkanlık görevini yürüten Gül, 2010’da Ahmet Ertürk’ün görev süresinin dolmasının ardından başkanlık görevine getirildi. Gül’ün görev süresi 29 Şubat’ta dolmuştu ve aynı gün TBMM’ye bir yasa teklifi verilmişti. AKP ’li Nurettin Canikli’nin verdiği yasa teklifinde süresi dolan başkanın yeniden atanabilmesinin yolu açılıyordu. Daha sonra teklif değiştirildi, süre 5 yıl olarak belirlendi, bir kez daha atama yolu açıldı.

bigPara.com