Bebelere önlük

Bebelere önlük
Bebelere önlük
Eğitim sistemine getirilen 4+4+4 modeline Mahmutpaşa esnafı çabuk uyum sağladı. Minimini birler için daha ufak beden okul kıyafeti hazırlayan üreticiler satışlardan memnun.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Değişen eğitim sistemine okulların, velilerin ve çocukların hazır olup olmadığı tartışılırken Mahmutpaşa esnafı hazırlıklarını tamamladı. 17 Eylül ’de açılacak okullar için 60-66 aylık minik öğrencilere yeni okul kıyafetlerini hazırlayan firmalar, okullardan talep edilen ürünlerin yüzde 80’ini de teslim ettiler. Birer beden küçültülen önlükler raflardakini yerini alırken, satışlarda herhangi bir düşüş yok. Eski sisteme göre hazırlanan okul kıyafetlerinden farklı olarak, önlüklerde 5. sınıf için olan bedenler kaldırıldı ve yerlerine daha küçük beden eklendi. Önlük dışındaki okul kıyafetlerinde kumaş pantolonlar daha da ufalırken, gömleklere ‘mini’ boyutlar katıldı. Geçen senelerden kalan önlüklerin de kendilerine sorun olmayacağını söyleyen üreticiler, kalan ürünlere çözüm olarak ‘kilolu’ çocuklara gözü dikti.

Satışlarda azalma yok
Okula başlama yaşının düşürülmesiyle ortaya çıkan ‘çocuğumu bu yaşta okula göndermem’ tartışmaları da sektörü etkilemişe benzemiyor. Satışlardan memnun olan üreticiler, geçen seneye göre satışların aynı seyrinde devam ettiğini söylüyor. Okul kıyafetleri bulma konusunda hiçbir sorunla karşılaşılmayacağını söyleyen üreticiler, fiyatların da geçen yıla göre 5 lira civarında arttığını ifade ediyor. 35 yıldır Mahmutpaşa’da üreticilik yapan Cemal Öztorun yeni eğitim sisteminden sonra üreticilerin tüm hazırlıkları tamamladığını söyledi. Üretim aşamasında bir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını anlatan Öztorun, “Kalıplarımızı yeni yaş kategorisine göre tekrar düzenledik. Sistemin değişmesinin ardından sektörde bir tedirginlik oldu. Bunun sebebi de ilköğretim okullarında 8 senelik kesintisiz eğitim yapılırdı ve kıyafetler değişmezdi. Yeni sistemle beraber ilk dönemlerde kıyafetlerin nasıl olacağı kargaşası yaşansa da üretim safhasında bir sıkıntı yaşamadık. Kumaş pantolon ve gömleklerde ‘mini’ boyutları yakaladık” diye konuştu. Önlük üreticileri de ürünlerde ‘mini’ boyutlara geçişte bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyor. Önlük üreticisi Mehmet Kaçar, “Her yıl uyguladığımız sistemi bu yıl da uyguladık. Sipariş üzerine önlükleri ürettik. Yenilik olarak kalıplarımıza bir küçüğünü daha ekledik. Önlüklerdeki 5. sınıflar için olan ürünlerin üretimini durdurduk. Elimizde kalan ürünleri de kısa sürede eriteceğiz. Bütün öğrenciler ufak değil” dedi.

Zamlar sınırda kaldı
Bu sene üretilen ürünlere çok fazla zam yapmadıklarını ifade eden üreticiler, geçen yıla göre önlüklere 5 lira ile 7 lira arasında zam yaptıklarını söylüyor. Fiyatlar ise ortalama 30 lira civarında seyrediyor. Kumaş pantolon ve gömleklerde de durum pek farklı değil. Kumaş pantolonlar 20-25 lira arasında değişirken, gömlekler 15-20 lira arasında satılıyor. Geçen yılın fiyatlarına göre değişiklik çok olmazken, yapılan zam 2-3 lira. Okul çantalarında ise geçmişte kullanılan ‘çekçekli okul çantaları’ daha fazla ilgi görmeye başladı. Okula yeni başlayacak olan ‘minik 1. sınıflar’ için veliler kullanım rahatlığı arıyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  zam

  ,

  Okul

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  eğitim