Bedava ÖSS hazırlık sitesine teklif ABD'den

Kurdukları internet sitesi ile üniversiteye hazırlanan gençlere ücretsiz ders olanağı sağlayan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Barış Sözen ve Umut Dilli, Türkiye'de sponsor bulmakta zorlanırken...

İZMİR - Kurdukları internet sitesi ile üniversiteye hazırlanan gençlere ücretsiz ders olanağı sağlayan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Barış Sözen ve Umut Dilli, Türkiye'de sponsor bulmakta zorlanırken, ABD'li firmalar işbirliği yapmak için sıraya girdi. Barış Sözen, 'Dershane sanal, başarı gerçek' sloganıyla yola çıkarak, yaklaşık bir yıl önce açtıkları sitesini ziyaret edenlerin sayısının 600 bini geçmesi üzerine, Amerikalı şirketlerin ilgisini çektiğini belirtti.
Sözen, Amerikalı iki yazılım şirketinin, bünyelerindeki Türk mühendislerle kendilerine ulaştığını belirterek, merkezi San Diego'da bulunan Software Industry Council ve Kaliforniya'da Silikon Vadisi'nde çalışmalarını sürdüren Association Of Software Enterpraise şirketlerinin, sitenin paralı hale getirilmesi için kendilerine teklifte bulunduğunu söyledi. "Sponsor olmaları için Türkiye'de ulaşmadığımız büyük firma kalmadı. Hiçbiri dönüp bizimle ilgilenmedi bile" diyen Sözen, siteyi paralı yapmamak için direndiklerini belirtti.
Sözen, "İzmir Ticaret Odası ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de müracaat ettik, ancak olumsuz cevap aldık. Büyükşehir Belediyesi de, Ticaret Odası da, öğrencilere burs veriyor. Bizim sitemiz de, maddi imkânsızlık nedeniyle dershanelere gidemeyen öğrencilere yönelik bir site. Her iki kurum da bu siteye katkı sağlasalar bize değil, maddi durumu yetersiz öğrencilere destek olacaklar" dedi.
Giderler zorluyor
Sponsor aramalarındaki sebebin para kazanmak olmadığının altını çizen Barış Sözen, sponsorlar vasıtasıyla, daha profesyonel öğretmenlerle çalışmak, daha güzel mekânlarda ve daha güzel kameralarla dersleri çekip ücretsiz yayımlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Sözen, sitenin aylık 1000 YTL masrafının olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Biz paralı eğitim vermek istemiyoruz. Paralı eğitim verecek olduktan sonra, zaten dershanelerde paralı ve canlı olarak eğitim alıyorlar. Ancak, masrafları karşılayamaz hale gelirsek, ya kapatacağız ya da Amerikalı şirketlerin teklifini kabul etmek zorunda kalacağız. Biz de üniversite öğrencisiyiz. Bu gideri uzun süre karşılamamız mümkün değil. Bir süredir bulduğumuz bir sponsor ve harçlıklarımızla giderlerimizi karşılamaya çalışıyoruz."