Bekçi Murteza'nın fabrikası kurtuldu

Yazar Orhan Kemal'in romanının geçtiği, Adana'nın ilk sanayi tesislerinden bir asırlık geçmişe sahip Milli Mensucat Fabrikası, 'Kültür varlığı endüstri mirası' olarak tescillendi.

ADANA - Yazar Orhan Kemal'in romanının geçtiği, Adana'nın ilk sanayi tesislerinden bir asırlık geçmişe sahip Milli Mensucat Fabrikası, 'Kültür varlığı endüstri mirası' olarak tescillendi. Fabrikanın kurucularından Mustafa Özgür'ün torunu Fatih Özgür, 100. yıldönümünü kutlayan fabrikanın yıkılmaktan kurtulması için gösterdiği çabanın sonuçlandığını belirtti.
Milli Mensucat Fabrikası, 1907'de Ermeni Simyonoğlu evlatlarından Aristidi Kozma tarafından 'Simyonoğlu Fabrikası' adıyla kuruldu. Diğer azınlıklarla birlikte Aristidi Kozma, şehri terk edince Hazine'ye geçen fabrikanın adı, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından 'Milli Fabrika' olarak değiştirildi. Atatürk tarafından da iki kez ziyaret edilen fabrika birçok kez el değiştirdi. Milli Mensucat Fabrikası, bünyesinde uzun yıllar memurluk yapan yazar Orhan Kemal'in de romanlarına esin kaynağı oldu. Kemal'in ünlü romanı 'Bekçi Murtaza', fabrikanın gece bekçisiydi.