Beklenen oldu!

Beklenen oldu!
Beklenen oldu!
Fitch , Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti, İMKB 73 bin seviyesini aşarak tarihi rekorunu kırdı.


Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye 'nin kredi notunu BBB-'ye çıkararak yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Not artırımı kısa dönemde makrofinansal risklerin gevşemesi ve devletin azalan borç yükünü yansıtıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin kredi notu artış kararına ilişkin açıklamasında, Türkiye'nin kredini görünümünün şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini belirtti. Türkiye'nin mali durumunda yaşanan olumlu gelişmelerin not artışında etkili olduğunu kaydeden Fitch, görünümü ise “durağan” olarak ifade etti.
Fitch açıklamasında not artışına gerekçe olarak, “ Ülke ekonomisinin yumuşak inişe doğru ilerlemesi, yakın dönem makro finansal risklerdeki iyileşme, kamu borcundaki azalış ve güçlü bankacılık sistemi” gösterildi.
Kredi derecelendirme kuruluşu, Türk ekonomisinin sürdürülebilir büyüme oranına kavuşacağına inandığını vurgulayarak, Türkiye'nin 2011 yılında ekonomideki ısınmayı takiben cari açığını ve enflasyonunu azalttığı ifade etti. Fitch, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 3, 2013 yılında yüzde 3,8 ve 2014 yılında yüzde 4,5 büyüyeceği tahmininde bulundu.
Fitch açıklamasında, “Türkiye'nin güçlü ticari performansının da yardımıyla resesyon yaşamadan yeniden dengelenmenin başarılması ve işsizliğin 11 yılın en düşük seviyesine çekilmesi, Türkiye'nin ekonomik esnekliğine ve direncine işaret ediyor” ifadesini kullandı.
Türkiye'nin şoklara karşı direncinin arttığını belirten Fitch, “Bazı noktalarda, dışsal finansman ve durgunluk olasılığı var. Fakat buna rağmen, ülkenin güçlü devlet, banka ve hanehalkı bilançosu, ekonomik ve kur esnekliği, daha geniş krize neden olabilecek şoklara karşı önemli bir tampon oluşturuyor” tespitinde bulundu.
Açıklamada, Fitch, Türkiye'nin 2012 sonunda bütçe açığı/GSYH oranının yüzde 1,9, kamu borcu/GSYH oranının da yüzde 37 olacağı tahminine yer verdi.

 

UĞUR GÜRSES / YORUM

Birincisi Fitch’in açıklamasında görüldüğü üzere notun yatırım sınıfına gelebilmesinin en önemli unsuru olarak kamu finansmanı gösteriliyor. Bu bize şunun ışığınıda veriyor. Notu burada korumak için kamu finansmanı yine ön planda olacak. Bütçe dengelerinde bozulma olursa Fitch bunu olumsuz değerlendirebilir. Çünkü 5 olumlu 4 olumsuz oy kullanılmış notun arttırılması yönünde. 5 kişi notun arttırılmasını isterken 4’ü görünümün iyileştirilmesini düşünmüş. Sınırda bir not artışı ve sınırda sınıfı atlamayı başarabilmişiz. Onun için de bu kırılganlık noktaları önemli. Notu aldık iş bitti değil tam tersine notu orada korumak gerekiyor. Korumak için de kamu finansmanı ön planda görülüyor. Bütçe dengelerine dikkat etmezsek not tehlikeye girer.
İkincisi not artışı ülkenin notunu belirliyor ve yatırım yapılabilir sınıfına sokmuş oluyor. En önemli unsur ise kamu borçlanması devletin borçlanması değil özel sektörün önündeki engelin kalkması. Özel sektör ve şirketler de çok sağlam olsalar dahi ülke notuyla sınıflandırılıyor. Böylece iyi olan bir şirketin önü daha çok açılacak.

 

OKTAY ÖZDABAKOĞLU /YORUM

Türkiye notunun yükseltilmesi piyasanın beklentisinin realize olması anlamına geliyor. Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasıyla daha uzun vadeli yabancı sermaye girişi olacak. Ve Türk şirketleri yurtdışından daha ucuz borçlanacak. Bu durumda aynı zamanda Türkiye’ye giren sıcak paranın da vadesi uzayacak.

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110664511066457

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Erdoğan inanmayın bunlara demişti - SDD

  Hani kendi kredi kuruluşumuzu kuracak, böyle yabancı kaynaklı finans kuruluşlarına itibar etmeyecektik? Çünkü onlar yalancıydı :)

  demekki neymiş? - huseyin366

  Sayın başbakanımızın yön verdiği ekonomi politikaları ülkemize yabancı yatırımcıları dahi çekecek kadar iyiymiş.Türküyemiz her geçen gün büyüyor.NOKTA.

  Dikkat!! - allamud

  Fakir fukaranin uc-bes kurusunu toplamak icin,para yedirilerek aldirilmis bir karardir bu,Savasin kiyisinda,kendi icinde savas yuruten bir ulkede istikrar olabilir mi?Araplardan aldiklari sicak parayi yiyorlar,az kaldi cokecekler,Butun firmalari zararediyor suanda.Uzun sure dayanamazlar!!Aman diyeyim,emekle kazanilmis paranizi Recep Tayip'e yedirmeyin!!

  SURİYE BOZGUNUNU UNUTTURUR..:) - Sedat Gürsel

  Türkiye'nin Kredi notu düşürüldüğünde, kendi rating şirketimizi kurarız diye esip gürleyen Recep Bey Türkiye'nin notunun yükseltilmesine bakalım ne diyecek? Yükseltilme mutlaka kendi başarılarıdır, Rusya ve ABD'nin Suriye'de Esat rejiminin kalması yönünde anlaşmalarının, Türkiye'de AKP üzerindeki bozgunun yaratacağı iç baskıyı azaltmaya, konuyu unutturmaya yönelik yeni bir tezgah değildir...:)

  Kredi notu - mataman

  Fitschin kredi rating notunu yatirim yapilabilir seviyesine yükseltmesi cok önemli. Umarim ülkemize yabanci yatirimlar artar yeni is yerleri olusur

  Disardan gelen para tehlikeli - emre-n

  avrupada her ulkenin notu yuksekti ne oldu? para girmesi bir ulkenin hayrina degildir, adam parasini bedava getirmez halki faizle somurmek icin getirir, hic disardan para gelmeyen bir ulke ancak ozgur olabilir. o zamanda askeri tedbirlerle yikarlar, ornek libya borcu sifirdi.

  Not Düşürenler. - Clear

  Merak ettim,krizin dibine vuran komşunun notu yükseltirken,bizim notumuzu düşüren şirketler ne alemdeler? Bu duruma ne diyorlar?