Beklentisiz mali piyasalara yüksek enflasyon tokadı

Yüksek çıkan enflasyon rakamı mali piyasalarda dalgalanma yarattı. Önümüzdeki üç aya ilişkin çok olumlu bir beklenti kalmamasının da dün yerli ve yabancı yatırımcıların satışlarını artırdı.

İSTANBUL - Yüksek çıkan enflasyon rakamı mali piyasalarda dalgalanma yarattı. Önümüzdeki üç aya ilişkin çok olumlu bir beklenti kalmamasının da dün yerli ve yabancı yatırımcıların satışlarını artırdı. Sabah dolar 1,5200 YTL'yi zorlarken, bono faizleri 2004 Aralık ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 23,30'a çıktı. Ancak kurların 1,5200 YTL'yi kıramaması üzerine aşırı tepki veren bono piyasasında da tansiyonun nispeten düşmesi yüzünden dolar günü 0.8 YKr artışla 1.5170 YTL'den tamamladı. Piyasanın yeni gösterge kağıdının faizi öğleden sonra gerilemesine rağmen bugün valörlü yapılan işlemlerde 0,35 puan üstünden yüzde 22,84'ten günü kapattı. Sabah 36,223 puana kadar gerileyen İMKB ise kapanışta 440 puan düşüşle 36.389 puana indi.
Yüksek enflasyonun beklentisi kalmayan piyasalarda satışlara neden olduğunu söyleyen bir bankacı özellikle bononun çok sert tepki verdiğine dikkat çekti. Faizde yılbaşına kadar artık inişe neden olabilecek yeni gelişme beklemediğini ifade eden aynı bankacı, "Önümüzde gerginlik yaratabilecek bir AB konusu var. Ardından seçimler. Bu nedenle kısa vadede faizlerin yüzde 21'lerin altına inmesini beklemiyorum" dedi. Bankacılar, piyasaların önümüzdeki dönemde AB ve ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerini fiyatlandırılacağına dikkat çekiyor.