'Bekleseydim kovulurdum'

İsdemir Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Atamer Giyici, özelleştirme yöntemi konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle bu aşamaya gelindiğini ve iki seçenekten birini...

İSKENDERUN/ZONGULDAK/ ANKARA - İsdemir Genel Müdürlüğü görevinden istifa
eden Atamer Giyici, özelleştirme yöntemi konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle bu aşamaya gelindiğini ve iki seçenekten birini değerlendirdiğini
belirterek, "Ya istifa edecektim ya da kovulmayı bekleyecektim. Umarım bu istifa ile yetkililer özelleştirme şekli konusunda belki bir kez daha düşünürler" dedi. Giyici, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şubesi'ne veda ziyareti sırada istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
İstifasının kimseye tepki olmadığını, özelleştirme şekli konusunda Özelleştirme İdaresi (ÖİB) ile ters düşmesi olduğunu belirten Giyici, sağlık sorunu bulunmadığını, bunu gerekçe göstermediğini de açıkladı. Giyici, ÖİB'nin 'Kardeşim istersem yerliye, istersem yabancıya, kim fazla verirse satarım' yaklaşımını kabullenemediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Gelinen noktayı, işçimizle başardık. Bunda ne Hans'ın ne Corç'un katkısı yok. Erdemir'e talip firmaların mal varlıklarında ciddi soru işaretleri var."
'Yabancıya satılmamalı'
Atamer Giyici, yönetim Türklerde kalmak kaydıyla hisselerinin New York veya Londra borsalarında satılmasının daha doğru olacağını belirterek, şunları söyledi: "Biz Erdemir ve İsdemir'in blok satılmaması, özellikle yabancılara satılmaması gerektiğini söyledik. Ne yabancı ne de özelleştirme karşıtıyız. Sadece, böylesi bir kuruluşun hisselerinin yabancıların eline geçmemesi ve Türk sanayicisinin mağdur olmaması için örnekler verdik. Erdemir'e talip şirketlerin kâr oranlarına bakarsanız, Erdemir'in altında kaldığını görürsünüz. Bir milyar dolar değerinde, 21 değişim-dönüşüm projesi uygulanıyor. İstifalarımızla bunun az da olsa yavaşlamasından endişe duyuyorum."
"Erdemir'e talip firmaların tamamının yeterlilik alması düşündürücü' diyen Giyici, "30 yıldır bu sektörde olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, bu firmalardan bazılarının malvarlıkları konusunda soru işaretleri var. Bu tip bir şirketin Erdemir ve İsdemir'i ele geçirmesini de milli açıdan sakıncalı buluyorum" diye konuştu.
Ana tüzükte yapılan düzenlemeyle karar alma ve uygulama konusunda sıkıntılar olduğuna dikkati çeken Giyici, "Böylece, Öİ Yönetim Kurulu'ndan bir kişi dahi karşı gelse, uygulama imkânı ortadan kalkıyor" dedi.
Erdemir'de işler karıştı
Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu ve İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici'nin istifasının ardından gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Önceki gün gerek genel müdürlerin istifası gerekse özelleştirmeleri protesto etmek için yürüyüş yapan Erdemir işçisi dün ise Erdemir'e talip olan Arcelor temsilcilerinin fabrikada inceleme yapacağına ilişkin söylentiler üzerine kapıda 24 saat nöbet tuttu. Aynı saatlerde ANAP'lı bazı milletvekilleri de Erdemir ve İsdemir genel müdürlerinin istifası konusunda Meclis'e soru önergesi verdi.
Fabrika önündeki eylemin ardından konuşan Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı İlhami Erdoğ, Arcelor firmasının Erdemir'de inceleme yapacağı duyumunu almaları üzerine böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini belirterek
"Ancak, pazartesi akşamı yaptığımız yürüyüş ve fabrikada beklediğimizin duyulması üzerine Erdemir'e kimse inceleme yapmaya gelmedi" dedi.
Bu arada ANAP Hatay Milletvekili Züheyir Amber, Dervişoğlu ile Giyici'nin istifa etmelerini soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. Amber, soru önergesini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanıtlaması istemiyle meclise verdi.Vedaları da 'anlamlı' oldu
Görevlerinden istifa eden Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu ve İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici dün veda mesajı yayımladı. Personele yönelik mesajında, bu altın dönemin yaşanmasında, Erdemir'e politika sokulmaması ve Özel Kuruluş Kanunları'nın etkisinin oldukça fazla olduğunu belirten Dervişoğlu şunları kaydetti: "40 yıllık meslek yaşantımda haksıza, hırsıza, nursuza fırsat vermedim, ömrüm oldukça da vermeyeceğim. İleride hepiniz Erdemir'in yöneticilik bayrağını taşıyan bireyler olacaksınız. Yukarıda saydığım ilkelerden asla taviz vermeyin." Dervişoğlu, görevi süresince hak edeni hak ettiği yere getirdiklerini, ehil insanlarla çalışmanın gereğinden bahsettiklerini de ifade etti.
Atamer Giyici de mesajında, başarıların Erdemir ve İsdemir'in özerk yönetimi sayesinde sağlandığını belirterek şöyle devam etti: "Ancak, Erdemir'in hisse devri ile ilgili ÖİB'nin yaptığı yeni çalışmalar ve bu kapsamda İsdemir ve Erdemir'in ana sözleşmelerinde yapılan değişiklikler belirsizlik atmosferi yaratmıştır. Bu belirsizlik atmosferi, yatırımları ve dönüşüm projelerini aynı hızda yürütme imkânını ortadan kaldırmıştır."
(Radikal, dha, aa)