Belediye, İGDAŞ ve İDO'yu blok satacak

Belediye, İGDAŞ ve İDO'yu blok satacak
Belediye, İGDAŞ ve İDO'yu blok satacak

İBB önünde toplanan sendikalılar İGDAŞ kararını vuvuzela ve düdük çalarak protesto etti.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, AKP grubunun oylarıyla İGDAŞ ve İDO’da halka arz yerine blok satışa karar verdi. İGDAŞ işçileri de karara karşı belediye önünde protesto eylemi yaptı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sözcüsü Ahmet Faruk Yanardağ, İDO ve İGDAŞ’ın blok satış yoluyla özelleştirilmesi kararının belediye meclisinde alındığını söyledi. İGDAŞ’ın özelleştirilmesine ilişkin süreçte EFG İstanbul Menkul Değerler ile Citi danışmanlık yapıyor.
İGDAŞ’a Rus Gazprom, Gaz de France, İtalyan Eni, Merrill Lynch, Credit Suisse ve Kuveytli yatırım fonu St. Martins Property’nin aralarında bulunduğu yabancı şirketlerin yanı sıra Koç, Limak, Aksa, Akfen, Zorlu, Oyak ve Yıldızlar Holding gibi yerli şirketlerin de yer aldığı 20’yi aşkın dev şirketin talip olduğu belirtiliyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İGDAŞ ve İDO’nun özelleştirmelerinden toplam 10 milyar dolar gelir bekliyor. Danışmanlık firmalarının İDO için blok satış, İGDAŞ için de blok satışla birlikte halka arz önerdikleri belirtiliyor. İGDAŞ’ın internet sitesinde yer alan bilgide, 31 Aralık 2009 itibariyle şirketin net satışları 2.84 milyar lira olurken, dönem net kârı 96.9 milyon lira olarak gerçekleşti. İGDAŞ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2009 yılında 3.85 milyar metreküp satış yapan İGDAŞ’ın bu yıl için satış öngörüsü 3.9 milyar metreküp. İGDAŞ’ın 4.39 milyon abonesi bulunuyor. 

İGDAŞ çalışanları protesto etti
Öte yandan, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası’na (Tes-İş) bağlı İGDAŞ çalışanları, kurumun halka arz edileceği gerekçesiyle protesto gösterisi yaptı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Saraçhane’deki İBB binası önünde toplanan grup, vuvuzela ve düdük çalarak, çeşitli sloganlar attı. (Radikal)