Belediyeler için borç komisyonu

Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlarla sermayesinin yüzde 50'den fazlasına sahip oldukları kuruluşların kamuya borçlarının takas, mahsup ve...

ANKARA - Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlarla sermayesinin yüzde 50'den fazlasına sahip oldukları kuruluşların kamuya borçlarının takas, mahsup ve kesinti yoluyla çözümü için Belediye Uzlaşma Komisyonu kuruldu ve uzlaşma için son başvuru tarihi 1 Ağustos olarak belirlendi. Uzlaşmaya giden belediyeler üzerindeki haciz kaldırılacak.
Hazine, belediyelerin kamu kurum ve kuruluşlarına borç ve alacaklarının mahsup, takas ve kesinti yoluyla çözümlenmesine ilişkin çıkarılan yasa ve bakanlar kurulu kararı kapsamında Belediye Uzlaşma Komisyonu oluşturdu. Bu çerçevede, uygulama kapsamındaki kuruluşların, 31 Aralık 2004 itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarına olan vadesi geçmiş ve ödenmemiş borçları ile aynı nitelikli alacaklarıyla mahsup ve takas edilecek.
Mahsup ve takas sonrası kalan borç, toptan eşya fiyat endeksi kullanılarak güncellenecek, yeniden yapılandırılarak ödeme takvimine bağlanacak. Haciz kalkacak, eski borçlar uzlaşmaya girecek. Kapsama giren borçlar için daha önce uygulanmış hacizler, başvuruların kabulünün ardından kaldırılacak. Detaylı bilgi: http://www.hazine.gov.tr/belediye_komisyon.htm adresinde.