Belediyeler uzlaştı borçları azaldı

Belediyeler, belediyelere ait şirketler ile kamu kuruluşları arasındaki borç-alacak sorununun çözümü amacıyla oluşturulan Belediye Uzlaştırma Komisyonu, bu kuruluşlar arasındaki...

ANKARA/İSTANBUL - Belediyeler, belediyelere ait şirketler ile kamu kuruluşları arasındaki borç-alacak sorununun çözümü amacıyla oluşturulan Belediye Uzlaştırma Komisyonu, bu kuruluşlar arasındaki 14,3 milyar YTL'lik borcu, 9,6 milyar YTL olarak yeniden yapılandırdı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, borçlar konusundaki uzlaşmaya ilişkin düzenlemeden yararlanmak için 14 büyükşehir belediyesi ile bunların 8 bağlı kuruluşu ve şirketi, ayrıca 2 bin 524 belediye başvurdu.
Ankara anlaşamadı
Uzlaşmaya başvuran İzmir, Mersin, Gaziantep, Eskişehir, Samsun ve Ankara büyükşehir belediyeleri, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve Elektrik Gaz Otobüs (EGO) İşletmesi'yle uzlaşma gerçekleşemedi. Uzlaşmayla, belediyelerin borcu 4 milyar 706 milyon YTL azaldı. Bu arada Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2007 yılı bütçesi 4 milyar 850 milyon YTL olarak belirlendi.