Belediyelere faiz affı yolda

Kamuya olan borçları faiziyle birlikte yaklaşık 15 milyar YTL olan belediyelere 'af' hazırlığında son aşamaya gelindi. Yedi kurumdan oluşan komisyon, belediyelere başvuru formlarını gönderdi.

ANKARA - Kamuya olan borçları faiziyle birlikte yaklaşık 15 milyar YTL olan belediyelere 'af' hazırlığında son aşamaya gelindi. Yedi kurumdan oluşan komisyon, belediyelere başvuru formlarını gönderdi. Yeniden yapılandırmadan yararlanacak belediyelerin borç ve alacakları mahsup edildikten sonra kalan borcu eşit taksite bölünecek. Belediyelerin borç yeniden yapılandırmasında geçmişe dönük faizlerin silinebileceği belirtiliyor.
İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy dün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Belediyelerin şu anda İller Bankası'na üçte biri faiz, üçte ikisi anapara olmak üzere toplam 2 milyar YTL borçları bulunduğunu söyleyen Atasoy, belediyelerin kamuya olan borçlarının toplamının yaklaşık 15 milyar YTL civarında olduğunu vurguladı. AKP, belediyelerin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa çıkarmıştı. Atasoy'un verdiği bilgiye göre, belediyeler, kendilerine gönderilen başvuru formlarında, 2004 Haziran ayına kadar olan borçları ve alacakları anapara ve faiz olarak belirleyerek, bunları komisyona gönderecek. Her belediyeyi tek tek inceleyecek olan komisyon alacaklar ile borçları mahsuplaştırdıktan sonra kalan borcun faizi ve anaparasını belirleyecek.
Geçmişe dönük borçlarla ilgili işletilen faizin silinip silinmeyeceğine komisyon karar verecek. Ancak daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçmişe dönük faizin silineceğini söylemişti. Hidayet Atasoy, bankanın belediyelere kullandırdığı kredi faizlerinin şu anda yüzde 9'a indirildiğini, 2006 yılı başında ise bu oranı yüzde 5'e çekmeyi hedeflediklerini belirtti.