Belediyelere yeni kaynak

Hükümet, belediyeler ve il özel idarelerinin genel bütçeden aldığı payı yüzde 25 oranında artırmaya hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu'nda görüşülen İl Özel İdareleri ve...

ANKARA - Hükümet, belediyeler ve il özel idarelerinin genel bütçeden aldığı payı yüzde 25 oranında artırmaya hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu'nda görüşülen İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri yasa tasarısıyla iktidarların yerel yönetimler üzerindeki tasarruflarına son verilmesi ve bütçeden kaynak aktarmanın objektif kriterlere bağlanması öngörülüyor.
Tasarıya göre, genel bütçeden il özel idareleri ve belediyelere aktarılan pay yüzde 25 oranında artırılacak. Yürürlükteki uygulamaya göre, genel bütçeden belediyelere yüzde 6, il özel idarelerine ise yüzde 1.5-2 oranında kaynak aktarılıyor. Tasarıyla hizmetlerin etkin, belediye gelirlerinin de şeffaf olması amaçlanıyor. Tasarıyla yerel yönetimlerin borçlanmasına gelirleriyle orantılı sınırlamalar getirilecek. Borcunu ödemeyen belediyeye ceza verilecek, projeleri de daha etkin bir şekilde denetlenecek.
'Keyfi uygulama bitecek'
Bakanlar Kurulu' toplantısının ardından bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Adalet Bakanı Cemil Çiçek, siyasi partilere bağlı keyfi uygulamaların tasarının yasalaşmasıyla biteceğini belirterek, yönetimler arası transfer koşullarının yeniden yapılandırılacağını, ilke ve kaynakların açıkça belirtileceğini bildirdi. Düzenlemeye bazı hizmetlerin belediyelere aktarılması nedeniyle ihtiyaç duyuldu.
Belediyelerde performans kriterinin de uygulamaya sokulacağını söyleyen Bakan Cemil Çiçek, tasarıyla belediyelere yeni vergi kalemi verilmeyeceğini, ancak mevcut kalemlerin belediyelere aktarılmasının gündemde olduğunu kaydetti. Tasarının, son halinin verilmesinin ardından haftaya yapılacak Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması bekleniyor.