Belediyelerin derdine çare yok

Belediyeler ve bağlı ortaklıklarının Hazine garantisiyle yurtdışından alıp da ödeyemedikleri borçlar 12.8 milyar YTL'ye ulaşırken, Hazine, yeniden yapılandırdığı ödenmemiş borçları tahsil etmekte yine zorlanıyor.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Belediyeler ve bağlı ortaklıklarının Hazine garantisiyle yurtdışından alıp da ödeyemedikleri borçlar 12.8 milyar YTL'ye ulaşırken, Hazine, yeniden yapılandırdığı ödenmemiş borçları tahsil etmekte yine zorlanıyor. Yeniden yapılandırılan 5.9 milyar YTL'lik borcun 5.4 milyar YTL'lik bölümünün ödemeleri de aksamaya başladı.
Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in belediye borçlarıyla ilgili yazılı soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Ali Babacan'ın verdiği bilgiye göre, belediyelerin Hazine garantili borçları 12.8 milyar YTL'yi buluyor. Bunun 5.3 milyar YTL'si vadesi geçmiş alacaklardan, 7.5 milyar YTL'si vadesi gelmemiş alacaklardan oluşuyor.


Büyütmek için tıklayınız

Hazine'nin borçların yeniden yapılandırılması için yaptığı çağrıya yanıt veren belediyelerle 5.9 milyar YTL'lik borç için uzlaşmaya gidildi ve borçlar yeni bir ödeme planına bağlandı. Böylece toplam alacakların yüzde 46'sı yeniden yapılandırılmış oldu.
Rekor İzmit ve Ankara'da
Borçların toplamının yüzde 10'ununu oluşturan belediyelerden İzmit Büyükşehir 3.6 milyar YTL'lik borcunun 3.2 milyar YTL'lik bölümünü; Ankara Büyükşehir Belediyesi de 3.5 milyar YTL'lik borcunun 1.3 milyar YTL'lik bölümünü yeniden yapılandırdı.
Ancak, bu iki belediyenin de aralarında bulunduğu beş belediye yeniden yapılandırılan borçlarını da ödeyemiyor. Ayrıca bunların yeniden yapılandırılıp da ödenemeyen toplam borcu da 5.4 milyar YTL'yi buluyor.
Ödemesini bu şekilde aksatan diğer borçlu belediyelerden İzmir Büyükşehir'in 1.5 milyar YTL, Gaziantep Belediyesi'nin 750 milyon YTL, Adapazarı Belediyesi'nin 282.1 milyon YTL, Bandırma Belediyesi'nin de 40.6 milyon YTL toplam borcu bulunuyor. Hazine Müsteşarlığı, yeniden yapılandırma anlaşması yapmadığı belediyelerden olan alacaklarını da, bütçe gelirlerinden aktarılan paylarından kesiyor. Ancak Bütçe Kanunu'nda bu şekilde yapılacak kesintiler için sınır konulduğundan, tahsilatın uzun yıllar alması bekleniyor.
Sırada bekleyenler var
Hazine bir yandan belediyelerin mevcut borçlarını ödemeye çalışırken, diğer yandan yeni borç talepleriyle karşı karşıya kalıyor.
Ali Babacan'ın verdiği bilgiye göre, Adana Büyükşehir Belediyesi 1997'den beri devam eden hafif raylı sistem projesini tamamlayabilmek için 194.2 milyon dolarlık yeni kredi için Hazine'den garantörlük istedi. Bursa Belediyesi de hafif raylı sistem projesi için 2004'te Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağladığı 55 milyon avro tutarındaki krediye ilave olarak 75 milyon avro daha kredi talebinde bulundu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi ise hafif raylı sistem projesinin finansmanı için 65 milyonu Avrupa Yatırım Bankası'ndan, 55 milyon avrosu da Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan olmak üzere 120 milyon avro krediye kefalet istiyor. Ayrıca Fethiye ilçesi belediyesi de su ve kanalizasyon projeleri için 12 milyon avro kredi talebinde bulundu.
Talepler inceleniyor
Devlet Bakanı Ali Babacan, bu kredi taleplerinin incelenmekte olduğunu söyledi. Babacan, daha önce vadesi gelmiş yükümlülüklerinden ödenmemiş borcu bulunmaması, projeden temin edilen gelirlerin kredinin geri ödeme yükümlülüklerini karşılayacak şekilde olması, bu gelirlerin yetmemesi halinde belediyenin öngörülen nakit akışının borç servisini karşılayacak düzeyde olması kriterlerine bakarak talepleri değerlendireceklerini bildirdi.