Bender Menkul artık Deutsche Bank'ın

Deutsche Bank, yüzde 40 hissesini 2000 yılında satın aldığı Bender Menkul Değerler'in geri kalan yüzde 60 hissesini de almak için anlaşma imzaladı.

İSTANBUL - Deutsche Bank, yüzde 40 hissesini 2000 yılında satın aldığı Bender Menkul Değerler'in geri kalan yüzde 60 hissesini de almak için anlaşma imzaladı. Deutsche Bank ve Bender Menkul'den yapılan ortak yazılı açıklamada, gerekli yasal izinlerin alınmasına bağlı olarak, anlaşmanın 2005'in ikinci çeyreği içinde sonuçlandırılmasının beklendiği belirtildi.
İstanbul'da 1994 yılında kurulan Bender, hisse senedi, bono alım-satımı ve halka arz konularında faaliyet gösteriyor. Deutsche Bank, Bender'in yüzde 40 hissesini Temmuz 2000'de satın almıştı. Şirkette yüzde 22 payla diğer büyük ortağı ise aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan Kaya Didman'dı. Açıklamaya göre Bender, hisse devir anlaşmasının tamamlanmasının ardından faaliyetlerine aynı isim ve yönetimle devam edecek.
Deutsche Bank Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölüm Başkanı Kay Haigh, "Türkiye'de yakın geçmişte aldığımız ticari bankacılık lisansımızın yanı sıra, Bender'in tamamını satın alıyor olmamız, Deutsche Bank'ın önemli büyüme imkânları sunacağına inandığımız bu pazarda kalıcı şekilde var olma kararlılığının bir ifadesi olarak algılanmalıdır" dedi. 840 milyar avroya ulaşan toplam varlıkları ve 65 bin 400 çalışanıyla Deutsche Bank, 74 ülkede faaliyet gösteriyor.