Benetton: Para sorun değil Türkiye'de büyüyeceğiz

İtalyan Benetton, 1994'teki ekonomik kriz nedeniyle bozduğu evliliği tekrar yapmak için Boyner'le el sıkıştı. Benetton Group, Benetton, Sisley, Playlife ve...

İSTANBUL - İtalyan Benetton, 1994'teki ekonomik kriz nedeniyle bozduğu evliliği tekrar yapmak için Boyner'le el sıkıştı. Benetton Group, Benetton, Sisley, Playlife ve Killer Loop markalarının Türkiye'deki lisansörlüğünü yapan Boyner Holding'e ait Bofis şirketinin yüzde 50'sini 14 milyon avroya satın aldı. Türkiye'deki büyüme dalgasını yakalamak ve herkesten önce burada olmak için ortaklığı gerçekleştirdiklerini söyleyen Benetton Group İcra Komitesi Başkanı Silvano Cassano, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle müzakere sürecinde olması bizim için çok önemli bir faktör. Başka biri gelmeden ilk adımı atıyoruz. Gerekli tüm yatırımları yapacağız. Para sorun değil. Türkiye'de gelişeceğiz, çünkü potansiyeliniz çok büyük" dedi.
Ortaklığın duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Cassano, bugüne kadar sürdürdükleri lisansörlük ilişkisini 'güçlü bir ortaklığa' dönüştürdüklerini anlattı Cassano, "Bu ülkeden ve Boyner'den çok büyük beklentilerimiz var" diye konuştu. Aynı evliliğin 1992'de de yapıldığının ancak sonrasında vazgeçildiğinin hatırlatılması üzerine Cassano, "Türkiye'de çok şey değişti. Yabancı yatırımlar için doğru ekonomik ve siyasal ortam yaratıldı. Yatırım yapmak için mükemmel bir gün. Türkiye'den artık kaçmak mümkün değil. Değişime olan inancımızdan dolayı Türkiye'ye döndük" açıklamasını yaptı. Üç yıllık bir iş planı hazırladıklarını ve yüksek hedefler belirlediklerini vurgulayan Silvano Cassano şunları söyledi:
"Gelirlerimizde yüzde 50 artış bekliyoruz. Yurtiçi satışlarımızın 15-20 milyon avro olmasını planlıyoruz. Türkiye'de yeni istihdam yaratacağız ve yeni mağazalar açacağız. Grup olarak gelirlerimizin yüzde 50'sinden fazlasını İtalya dışından elde ediyoruz. Güney Avrupa, Doğu Avrupa ve Türkiye'nin içinde bulunduğu Avrasya bölgesi öncelikli olarak büyümek istediğimiz pazarlar olacak. Bir markanın büyümesi güçlü orta sınıfla sağlanır. Bu özellik de Türkiye'de mevcut."
Benetton'un 1994'te ortaklıktan vazgeçmesine atıfta bulunan Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner ise 1990'lı yılların büyük bölümünü Türkiye'nin boşa geçirdiğini aktardı.
'Umut, ezdi geçti'
Şu an yapılan ortaklığı o günkü vizyonun gerçekleşmesi şeklinde nitelendiren Boyner,"Umut, geçmişte yaşanan olumsuz tecrübeleri ezdi geçti" dedi.
Boyner ile Benetton arasındaki 20 yıllık lisansör ilişkisini taçlandırarak bir evlilik, joint venture haline getirdiklerini anlatan Boyner şöyle devam etti: "Burada asıl anahtar Boyner'in Benetton'a yüzde 50'sini satması değil, onların gelip buradan hisse alması. Bugüne kadar taraftık şimdi işlerimiz ortak oldu. Artık dünyayı pazarımız olarak görüyoruz. Benetton'un dünyadaki üretim gücü emrimize amade oluyor. Türkiye'de kişi başına 4 bin dolar olan milli gelir AB'yle müzakere sürecinde 8-9 bin dolara çıkacaktır. Diğer ülkeler de bu süreçte patlama yaptı. Türkiye'de de büyük potansiyel oluşacaktır."
Değeri 36.5 milyon dolar olan ve yıllık cirosu 78 milyon dolar olan şirketin yüzde 50 hissesinin Benetton'a geçmesiyle yaşanacakların tüketiciye etkisine değinen Boyner şöyle konuştu:
"Türkiye'de tekstilde fiyatlar son 2 yıldır artmadığı gibi düşüyor. Artık müşteri fiyata doydu. Bu yeni dönemde Türkiye'de 1 lira daha ucuza satabileceğimiz ürünü Benetton'un 120 ülkesinden herhangi birinde bulursak getireceğiz. Cüzdan açısından 'müşteri kazanacak'. Müşteri için müthiş bir ufuk açılacak. Bizim üretimdeki gücümüzü de yurtdışına satabiliriz."
'Luciano bize hep inandı'
Cem Boyner, Benetton'un patronu Luciano Benetton'un Türkiye'ye ve Türkiye'nin AB üyeliğine her zaman inandığını belirtiyor. 'Luciano, Türkiye'ye hep inandı' diyen Cem Boyner şöyle devam etti:
"Ancak 1994 krizinde çok korktu. Para kaybetmemesine rağmen bir ülkenin bir gece içinde nasıl uçurumun eşiğine geldiğine çok şaştı ve Türkiye'deki ortaklığımızdan çıkma kararı aldı. Ama o zaman da Türkiye'nin hep AB'ye gireceğine inanıyor ve bunu dile getiriyordu. Şimdi son gelişmelerden sonra 'tamam bu iş oluyor' dedi. Benetton ağının bir parçası haline gelmekle büyük ihracat fırsatlarına sahip olacağız. Benetton yakın zamana kadar tüm üretimi İtalya'da yapardı. 2-3 yıl önce Çin'de üretime başladı. Bugün de ortak olarak Türkiye'de üretime giriyor. Biz daha önce lisansör olarak Benetton üretimi yapıyorduk, bir miktar da ihracatımız vardı. Ancak şimdi onlar da ortak olduğu için Türkiye kısa sürede Benetton'un üç üretim merkezinden biri haline gelecek ve büyük miktarlarda ihracat yapacağız."