Benetton Türkiye Abhazya'dan çekiliyor

Benetton Türkiye Abhazya'dan çekiliyor
Benetton Türkiye Abhazya'dan çekiliyor

Benetton Türkiye, Abhazya?nın başkenti Sohum?da, geçtiğimiz günlerde 100 m2?lik mağaza açmıştı

İSTANBUL - Benetton Türkiye, Abhazya’dan markasını çekme kararı aldı. Benetton Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada, Benetton Türkiye’nin, Gürcistan’da meydana gelen hassas durum nedeniyle mevcut ve olası spekülasyonlara son vermek, ticari bir firmayla ilgisi olamayacak gerilimi düşürmek amacıyla şu ana kadar resmi makamlardan herhangi bir uyarı gelmemiş olmasına rağmen Abhazya’dan markasını çekme kararı aldığı belirtildi.
Açıklamada, Benetton’un Gürcistan’daki operasyonunun 2001 yılından bu yana Benetton Türkiye tarafından yürütüldüğü hatırlatılarak, şöyle denildi: “Benetton Türkiye, Gürcistan’a giren ilk uluslararası hazır giyim markası olarak Tiflis, Batum ve Kutaisi’de toplam bin 243 metre karelik sekiz mağazasında yıllık 2 milyon avroluk ticari iş yapıyor.
Benetton Türkiye, öncelikli pazarları arasında yer alan Gürcistan ile olan öncü stratejik işbirliği ve her geçen sene giderek artan iş hacminin sürdürülebilirliğini önemsemektedir. Benetton, Abhazya’dan gelen talebi değerlendirerek mağaza açma kararını alırken, ulusal ve uluslararası kanunlara uygun bir süreç işletmiştir. Tamamen ticari bir yaklaşımla alınan bu karar, herhangi bir tarafı rencide etmek gibi bir niyet taşımamaktadır.”
Benetton Türkiye’nin Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlık ilan eden Abhazya’da mağaza açması diplomatik krize neden olmuştu. Gürcistan’daki Benetton Genel Merkezi, tepkilerden çekinerek Tiflis’teki mağazalarını kapatıp, Türkiye’ye “Neden böyle bir açılış yaptınız?” diye sormuştu.
Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın da, Türk Büyükelçisi’ni çağırarak, “İşgal topraklarında iznimiz olmadan nasıl mağaza açarsınız? Bu işgale destektir” diyerek açıklama istediği öğrenildi. Benetton Türkiye’nin hem İtalya Benetton’la hem de Gürcistan’la temas halinde olduğu, ‘kimseyi kırmayacak bir duruş’ aradığı ifade edilmişti. Abhaz yönetimi de, Benetton Türkiye’nin mağaza açılışını, “Ülkemize giren ilk yabancı marka” diyerek sevinçle karşılamıştı. (Radikal)