'Beni biraz böyle hatırla'

'Beni biraz böyle hatırla'
'Beni biraz böyle hatırla'

7 yıldır Exxon Mobile ın CEO luğunu yürüten Rex Tillerson 1975 yılından beri firmada görev yapıyor.

Aralıkta Apple'ın CEO'sunun "O beyefendiyi tanımıyorum" dediği Tillerson'ın Exxon Mobil'i önceki gün Apple'ı geçerek borsada en değerli şirket oldu.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

Aralık 2012’de Bloomberg’ün sorularını yanıtlayan Apple’ın CEO’su Tim Cook, o dönem borsada dünyanın 2 numaralı şirketi Exxon Mobil’in CEO’su Rex Tillerson için, “O beyefendinin adını ilk kez duyuyorum, eminim ki çok güzel işler yapıyordur” demişti. Ancak önceki gün ABD ’de piyasaların kapanmasından sonra Cook’un Tillerson ismini kolay kolay unutmayacağı açık. Çünkü Exxon Mobil 1,5 yıl önce Apple’a kaptırdığı ‘piyasa değerine göre dünyanın en değerli şirketi’ unvanını geri aldı.
Geçmişi Rockefeller ailesine dayanan Exxon Mobil’in tarihi 1870 yılına kadar uzanıyor. Kurulduğu tarihten bu yana dünya enerji piyasasında liderliğe oynayan Exxon Mobil ilk kez 2005 yılında General Electric’i geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. İrili ufaklı 900 adet petrol şirketinin sahibi olan Exxon Mobil’in dünya üzerinde 1400’den fazla petrol işleme tesisi bulunuyor. Apple hisseleri ise Eylül 2012’de 702 dolar olduğunda piyasa değeri de 668 milyar doları görmüş ve borsadaki değeri 1 trilyon doları bulan ilk şirket Apple olabilir mi sorusu kulislerde dolaşmaya başlamıştı. Aslında 2012 yılı Exxon Mobil için çok da parlak geçmedi. Global ekonominin içinde bulunduğu yavaşlamadan dolayı şirket sadece yüzde 6 değerlendi. Apple için ise 2012 hızlı başladı. Eylülde hisseler 702 dolar ile tarihi zirvesini yaptı. Tim Cook ise Steve Jobs’un Ekim 2011’deki vefatından sonra şirket içindeki ağırlığını hızla hissettirmeye başlamıştı. 2012’nin son çeyreğinde, John Ive, Peter Oppenheimer gibi isimleri şirkette etkin konuma getiren Cook, iOS’in mimarlarından Scott Forstall’ı işten çıkardı. Apple için çöküş ise bu süreçlerden sonra başladı. Eylül ayından 25 Ocak 2013 tarihine kadar Apple hisseleri yüzde 37 değer kaybetti. Şirketin hisselerinin çakılması ise 245 milyar doların bir anda uçması anlamına geliyor. Bu rakam Microsoft’un şu anki piyasa değerine eşit.


Apple’ın buruk rekoru
Apple 2012’nin 1. mali çeyreğinde 13.06 milyar dolar rekor kâr elde ederken bu yılın aynı döneminde 13.09 milyar dolar kâr elde etti.