'Benim tek bir oğlum var tabii ki bu bankayı alacağız'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Egebank ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle şirketlerinin yönetim ve denetimine el koyduğu Şevket Demirel'in, banka yönetiminde etkin rol aldığına ilişkin kanıtlar ortaya çıktı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Egebank ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle şirketlerinin yönetim ve denetimine el koyduğu Şevket Demirel'in, banka yönetiminde etkin rol aldığına ilişkin kanıtlar ortaya çıktı. Kanıtlara göre Şevket Demirel, grup tarafından satın alındıktan sonra yeni şubelerin açılış törenlerine katılıp konuşma yaparken, daha önce de kendisine bankayla gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini soran Egebank'ın eski sahibi Hüseyin Bayraktar'a olumlu cevap verdi.
TMSF tarafından Göltaş'a el konduğu sırada ele geçirilip savcılığa teslim edilen evrak ve özel notlarda yapılan incelemelerde Şevket Demirel'in, Egebank'ın şube açılış törenlerine katıldığı ve bu törenlerde konuşmalar yaptığı anlaşıldı. Şevket Demirel'in özel notlarının 27. cildinin 15. sayfasında Egebank Afyon Şubesi'nin 15 Haziran 1999 tarihindeki açılışında yaptığı konuşmayla ilgili olarak 26 Haziran 1999'da şu satırları kaleme aldığı görülüyor:
"Bankacının hem yüzü gülmeli, hemde yüzleri güldürmeli 15.5.1999 salı günü Egebank'ın Afyon şubesinin açılışına Isparta'dan bir heyetle gittik. Bu hem bir açılış günü, hem de komşu vilayetlerin sanayicisi, tüccarı ve yöneticisi ile tanışma imkânı idi. Açılıştaki konuşmamı aşağıda yazıyorum. Bu sözler bir bankacının okuyarak, üzerinde düşünerek yapması gereken hususları kapsamaktadır."
Şevket Demirel'in yaptığı Afyon şubesi açılış konuşmasıyla ilgili olarak hem aynı sayfada, hem de izleyen sayfalarda özet olarak şu satırlar yer alıyor:
"Sayın valiler, sayın Afyonlu davetliler, hemşerilerim, sayın basın, banka yetkilileri ve görevlileri hepinize hoş geldiniz der, Egebank şubesininin hepinize hayırlı olmasını temenni ederim. Halk bankaları beğenmeli. Beğenmeleri için bankalar devamlı formül üretmeli, bu formülün ana ilkesi de bankacının hem yüzü gülmeli, hem de yüzleri güldürme olmalıdır. İşte Egebank bu vasıfları benimseyerek açılıyor."
'Bankayı büyüteceğiz'
Bu arada TMSF'ye yakın kaynaklar Egebank-Şevket Demirel ilişkisini kanıtlamak için önümüzdeki süreçte mahkemeye bankanın eski sahibi Hüseyin Bayraktar'ın 16.11.2000 tarihinde İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde verdiği ifadenin de sunulacağını belirtiyorlar. İfadede Egebank'ın eski sahibi Hüseyin Bayraktar, Demirel'in o süreçteki rolünü ifadesinde şu sözlerle dile getiriyor:
"Mehmet Sami Erdem (Egebank'taki hisselerini Hüseyin Bayraktar'dan önce Yahya Murat Demirel'e satıp daha sonra genel müdür olan bankacı) nisan ayı içinde Demirel grubu ile devamlı görüşmüş. Nisan ayı sonunda Şevket Demirel ile de görüştüğünü ve alıcılar arasında Demirel Holding'in bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine ben Şevket Demirel'e telefon açarak bankanının alıcıları arasında firmasının isminin geçtiğini söyleyerek durumun doğru olup olmadığını sordum. Bana 'Bayraktar, benim tek oğlum var. Tabii ki bankayı alacağız. Hatta kızımı da yönetime sokacağım' dedi.
Ben bankayı satarken çok müsterihtim çünkü Şevket Demirel gibi Isparta'nın en zengini olan ağırlıklı bir kişi alıcılar arasında idi. Ayrıca sözleşmeyi imzalayacağımız son anda Murat Demirel'e "Sen banka ile ilgili bana hiç sual sormadın. Sadece fiyat konuştun. İstersen bir tetkik et ondan sonra oturalım dedim. Kendisi bana ağabey sen bize babalık ettin. Ben her türlü bilgiyi Sami beyden aldım. Bundan sonra da Sami beyi bankanın başına oturtup koşturacağız dedi. Yine Murat Demirel bana benim amcam reisi cumhur daha iki sene müddeti var. Bu itibarla biz gerek kendi öz kaynaklarımızdan, gerekse başka kaynaklardan imkân sağlayacağız ve bankayı büyüteceğiz dedi."