'Benimki seçildi Başbakan beğenmedi'

'Benimki seçildi Başbakan beğenmedi'
'Benimki seçildi Başbakan beğenmedi'
TL'nin yeni simgesinden daha çok beğenilen simgenin sahibi 'Benimki seçildi ama Başbakan beğenmedi' iddiasını ortaya attı. Merkez Bankası yalanladı

Vatan gazetesinin haberine göre, Merkez Bankası ’nın düzenlediği ‘TL Simge Yarışması’nın sonuçlarıyla ilgili tartışma sürerken, kamuoyunda ve sosyal medyada en çok beğenilen ancak birinci olamayan tasarımının sahibi Hüseyin Artuk’tan tartışma yaratacak bir iddia gündeme geldi.

TL’nin en açık ve kolay anlaşılır simgesi olarak vatandaştan onay alan tasarımın sahibi Hüseyin Artuk, Merkez Bankası’nın önceki hafta, yarışma sonucunu bir basın toplantısıyla açıklayacağını kamuoyuna duyurduğunu, ancak ertesi gün son dakika açıklaması yaparak bu toplantıyı teknik nedenlerle iptal ettiğini hatırlattı.

Atuk bu iptalin gerçekte Merkez Bankası’nın kendi tasarımını birinci seçmesinden ancak Başbakan’ın tasarımları görmek istemesinden dolayı gerçekleştiğini öne sürdü. Artuk, Başbakan’ın bir başka tasarımı tercih etmesi nedeniyle kendisinin sadece teşvik ödülü aldığını öğrendiğini söyledi.

RUMUZU CNK88’Dİ


Merkez Bankası simge yarışmasına katılmak isteyenler şartname gereği başvurularına kendilerini belirtecek hiçbir bilgi yazamıyorlar. Her başvuran bir rumuz kullanmak zorunda. Birincilik ödülünü alan Tülay Lale’nin de başvurusunu “Şirin” rumuzuyla yaptığı biliniyor. Hüseyin Artuk ise kendisi rumuzunun “CNK88” olduğunu söyledi.

Atuk yarışma sonuçlarının açıklandığı toplantının ardından Merkez Bankası’ndan bir yetkilinin kendisini aradığını, “Toplantıda sizi misafir edemedik. Ancak Nisan ayında yapılacak Genel Kurulumuz’da sizi ağırlayacağız” dediğini ve tebrik ettiğini belirtti.

Artuk, Milliyet Facebook sayfasına bıraktığı yorumda şunları söyledi: "Ben böyle bir açıklama yapmadım. Röportajı yapmam için arayan bayan 'Başbakan seçmemiş sizinkini bunu seçmiş' dedi. Ben de 'Evet Başbakan seçmiş galiba, çok takip edemedim' dedim..."

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA


Merkez Bankası TL simgesiyle ilgili basında "Birinci benimkiydi, Başbakan istemedi" şeklinde yer alan habere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Merkez Bankası tarafından düzenlenen TL Simge Yarışması sonuçları hakkında hayal ürünü ve gerçek dışı beyanlar yer aldığı belirtildi. Merkez Bankası açıklamasında, "TL Simge Yarışması sonuçları hakkında 22 Şubat 2012 tarihli basın duyurusunda belirtildiği üzere, TL Simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli bir şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu ve yarışma sonuçlarının açıklanmasının bu nedenle ileri bir tarihe ertelendiği belirtilmiştir" ifadeleri kullanıldı. (Vatan, Milliyet)

bigPara.com